European BEST Engineering Comeptition (EBEC) je mezinárodní soutěž, do které se v prvních regionálních kolech přihlásilo po celé Evropě cca 6 500 studentů, nejen z technických univerzit. Do moravské metropole se pak probojovalo 120 těch nejlepších. V kategorii Team Design, která je více praktická, museli soutěžící navrhnout a zkonstruovat malé robotické vozidlo podle zadání Škoda Auto, nebo vymyslet a na 3D tiskárně vytisknout nové modely automobilových střešních nosičů. Vítězem kategorie se stal rumunský tým studentů Universitatea Tehnica Cluj-Napoca. Druhé místo si z Brna odváží Turecko a třetí příčka náleží Švédům.
V kategorii Case Study, což je více teoretická případová studie, museli soutěžící hledat řešení pro Evropský patentový úřad nebo Statutární město Brno, které chtělo navrhnout systém čidel a senzorů pro brněnské výstaviště. Také zadání dalších dvou komerčních společností bylo zaměřené na řešení energetické soběstačnosti, které se stále častěji skloňuje při budování tzv. chytrých měst. Po rumunském týmu z univerzity Politehnica University of Bucharest se na druhém místě umístil tým ze Španělska následovaný Portugalskem na třetí příčce.
---
Soutěž EBEC je celkem tříkolová. Nejdřív se technici utkají v lokálním kole. Vítězové pak postupují do regionálního kola, což je pro nás středoevropské kolo, které se letos uskutečnilo v Maďarsku. Nejlepší týmy se pak dostanou až do samotného finále, tzv. Final round of EBEC, o jehož organizaci se každoročně uchází mnoho poboček studentské organizace BEST. V letošním roce se nám podařilo konečně uspět a získat tak tuto prestižní mezinárodní soutěž pro Brno. Inženýrská soutěž EBEC dává studentům možnost vyzkoušet si práci v týmu při řešení konkrétních technických úloh. Soutěží se přitom ve dvou kategoriích: teoretické Case Study a více praktické kategorii Team Design. Loni například studenti museli vymyslet prototyp na odstraňování min, nebo sestrojit montážní linku na křehké předměty s možností použití 3D tiskárny. Jindy zase hledali obranné řešení proti novodobým pirátům. Většina zadání je vypracovaná ve spolupráci s renomovanými firmami.
Studenti vždy dostanou zadaný úkol a následně mají na práci jeden den v případě Case Study a dva dny v případě Team Design. Používat mohou jen omezené nástroje a poměrně primitivní materiál. Loni si například museli vystačit s papírovou lepenkou, provázky či lepidlem. Nejvíc si studenti pochvalují možnost vyzkoušet v praxi to, co zatím znají jen z přednášek a výpočtů. Navíc mohou porovnat své schopnosti se studenty technických škol z celé Evropy.
Přípravy na celoevropské finále v Brně probíhají téměř celý rok, na organizaci se přitom podílí zhruba padesátka dobrovolníků. Akci pořádá studentský spolek BEST Brno, který vznikl v roce 2005 s cílem pomáhat studentům VUT zábavnou formou rozvinout své technické dovednosti. Organizace BEST (Board od European Students od Technology) je studentská nezisková organizace, která má v současnosti více jak 90 poboček v 33 zemích Evropy a celkem eviduje cca 3 300 členů. Její tradice sahá až do roku 1989 a počet jejích členů od té doby neustále roste. Kromě Brna je BEST v České republice zastoupen ještě v Praze.
Kontakty
- Hlavní organizátor Final Round of EBEC: Ing. Daniel Kováč, e-mail: daniel.kovac@BEST.eu.org
- PR koordinátor Final Round of EBEC: Petr Moravec, e-mail: petr.moravec@BEST.eu.org
- Koordinátor EBEC Project: Elias Solana, e-mail: elias.solana@BEST.eu.org
- EBEC PR koordinátor: Sandra Ivanovska, e-mail: sandra.ivanovska@BEST.eu.org
Pozvánka na EBEC Final 2017 do Brna
Video z EBEC Final 2016 v srbském Bělehradě, kde loni získali druhé místo v kategorii Team Design studenti VUT