Jste zde

Představovala jsem si, že budu konstruktérka, ale cesta mě zavedla k elektronice

Jana Pivoňková ze Schneider Electric: Ženy jsou na tom technicky kolikrát lépe než muži!

Jana Pivoňková, specialistka na elektrické pohony a robotiku ze Schneider Electric, patří mezi ženy, které studují technické obory na českých vysokých školách. Při studiu magisterského oboru na VUT v Brně zároveň už skoro dva roky zvládá práci na plný úvazek v mezinárodní společnosti Schneider Electric, která se specializuje na řešení pro průmyslovou automatizaci a energetický management. V rozhovoru mluví mimo jiné o tom, jaké to je mít povolání, které je v současnosti stále ještě považováno spíše za ryze mužskou záležitost.

Jaká byla vaše cesta do společnosti Schneider Electric? 
Byla to vlastně náhoda. Tehdy na jaře roku 2021 jsem hledala práci při škole kvůli praxi a přivýdělku. Do Schneider Electric jsem původně ani necílila, ale z popisu pozice bylo jasné, že by to mohlo sedět k tomu, co studuji. Přihlásila jsem se, vyšlo to a od té doby jsem zůstala. Nejdřív jsem byla dva roky brigádník, pak jsem ve stejném týmu nastoupila na plný úvazek na pozici aplikačního specialisty pro elektrické pohony a robotiku, kde jsem aktuálně bezmála dva roky.

Aplikační specialista pro elektrické pohony a robotiku. Co si pod tím má běžný člověk představit? V čem spočívá vaše práce?
Dělám technickou podporu pro zákazníky, navrhuji pohony pro různá průmyslová zařízení a pomáhám s jejich nastavením. Mezi jednodušší zadání patří třeba nastavení frekvenčního měniče pro čerpadlo, z těch náročnějších můžu jmenovat dimenzování víceosých kartézských manipulátorů včetně jejich servopohonů. Je to o tom najít řešení, které bude přesně odpovídat potřebám zákazníka. Má práce je hodně o matematice, logice a fyzice. To mě vlastně bavilo už na škole a jsem ráda, že si s tím můžu „hrát“ i tady.

Schneider Electric se studenty snaží dlouhodobě zapojovat do pracovních procesů a do projektů. V čem je to podle vás přínosné? 
Přijde mi fajn, že studenti mají možnost získat pohled na to, jak to vlastně ve firmě funguje. Hlavní výhodu vidím v tom, že získají praxi a mají možnost se naučit cokoliv, co přesahuje teorii ze školy. Oni sami zároveň do firmy přinášejí i nějaký jiný pohled na věc.

Byla jsem jednou z dvanácti vybraných ze Schneider Electric z celého světa

Nedávno jste se zúčastnila mezinárodního interního školení pro absolventy. Můžete nám o této zkušenosti říct více? 
. Další kolegové pocházeli z Thajska, Chile, Indonésie, Dominikánské republiky, Jihoafrické republiky, Číny, Rumunska, Itálie a Německa. Celkově jsme strávili tři měsíce v zahraničí, z toho část ve Vídni, kde máme vývojové centrum na větší frekvenční měniče, a část ve Francii v Pacy-sur-Eure, což je francouzská obec v Normandii, kde se vyvíjí menší frekvenční měniče. Každý den jsme procházeli různými školeními, jak technickými, tak marketingovými. Prakticky jsme si zkoušeli práci s frekvenčními měniči na strojích a absolvovali jsme exkurze do různých poboček Schneider Electric, včetně logistických center a hlavní pobočky v Paříži.

Bylo něco, co vás během tohoto školení s mezinárodními kolegy překvapilo? 
Zajímavé zjištění bylo, jak se poptávka po produktech Schneider Electric v každé zemi liší. Například když kolegové z Indonésie mluvili o tom, kolik stovek kusů frekvenčních měničů o velkých výkonech prodávají. V Česku se naopak nejčastěji setkáváme s nižšími výkony frekvenčních měničů. Také bylo zajímavé, že z těch dvanácti účastníků nás bylo pět žen, a ty na tom technicky byly kolikrát lépe než někteří muži.

Setkáváte se jako mladá žena s nějakými předsudky, co se týká vašeho pracovního zaměření, které není pro ženy úplně typické? 
U nás ve Schneider Electric jsem se nikdy nesetkala s tím, že by někdo řešil, že jsem žena, nebo že bych kvůli tomu nemohla zvládnout práci stejně dobře jako moji kolegové. Na druhou stranu v Česku je to podle mě pořád docela zažité – muži technika, ženy ne. Je to znát hlavně mimo technické prostředí – když někde řeknu, že studuji strojařinu a pracuji v elektru, často se setkávám se zajímavými pohledy. Někdy mě lidi mají tendenci zkoušet, jestli svému oboru opravdu rozumím, někdy taky musím vysvětlovat, že v práci nejsem jen do počtu. Ale obecně takových případů ubývá.

Vybavíte si nějakou konkrétní situaci? 
Náročné to někdy bývá při školeních pro zákazníky, když se postavím před kolektiv, většinou mužů. Na začátku u nich vidím nedůvěřivost, předpokládají, že jim řeknu jen obecnou prezentaci o firmě a že „skutečný“ technik teprve přijde. Chvíli mě některé reakce trápily, ale uvědomila jsem si, že důležité je si to nepřipouštět. Snažím si říkat, že práci mám kvůli tomu, že to umím, a je jedno, že jsem žena. Na druhou stranu se setkávám s reakcemi zákazníků, kteří to vnímají velmi pozitivně a jsou mile překvapení, že máme v technických pozicích zastoupení i my, ženy.

Čeho si ceníte na svém zaměstnavateli, společnosti Schneider Electric? 
Kolegové jsou skvělí, to je něco, co mi práci opravdu zpříjemňuje. I když to není hlavní důvod, proč v práci zůstat, je to určitě významná přidaná hodnota. Líbí se mi také, že se Schneider Electric snaží o udržitelnost a ekologické směry. Naše produkty jsou kvalitní, což potvrzují i zákazníci – většinou jsou velmi spokojení. Díky tomu si stojím za tím, když nabízím nějaké řešení, protože vím, že je dobré.

Schneider Electric CZ

Hodnocení článku: