Jste zde

X.GLU - úspěšný start-up na ČVUT

XGLU je glukometr pro děti, který má formát kreditní karty. Studenti se svým řešením získali celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu.

Studenti programů Elektronika a komunikace a Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová v rámci startupu XGLU vyvíjí glukometr pro děti, který má formát kreditní karty. Studenti se svým řešením získali celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. To s sebou přináší ceny v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Do finále soutěže postoupilo v rámci národních soutěží více než 50 projektů.

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze Marek Novák se během studia zabýval vývojem unikátního bezbateriového glukometru. Ten Zařízení vzniklo jako start-upový projekt X.GLU a bylo představeno na konferenci Pioneers 2016 ve Vídni.

Glukometr X.GLU je díky absenci baterií bezúdržbový. Jeho nabíjení probíhá pomocí kontaktu s chytrým telefonem. Do něj se také ukládají naměřené hodnoty hladiny cukru v krvi diabetika. Napájení přístroje X.GLU a komunikace s chytrým telefonem zajišťuje technologie NFC. Ta zároveň podporuje zabezpečení přenosu dat z glukometru do smartphonu.

Další výhodou zařízení X.GLU, je vedle jeho praktické velikosti také kontinuální sběr dat a jejich ukládání do cloudu. Díky tomu může mít pacient i lékař nepřetržitý přístup ke sledovaným údajům.

Autor revolučního glukometru X.GLU Marek Novák o svém start-upu říká: „Projekty zabývajícími se medicínskými aplikacemi se zabývám už od střední školy. Nyní mě velice zaujala problematika celosvětové pandemie diabetu, jehož definitivní vyléčení zatím není možné. Proto jsem vyvinul zařízení, které diabetikům usnadní měření glykemie. Diabetik u sebe obvykle má smartphone a vedle toho pouzdro s glukometrem. Vizí X.GLU je pouzdro zcela vyřadit a nabídnout kompletní řešení ve formátu pouzdra na smartphone,“ a dodává: „Na Fakultě elektrotechnické ČVUT jsem se potkal se zakladatelem eClubu ČVUT Janem Šedivým. Ten mě zkontaktoval s Veronikou Peterkovou z TechSquare, se kterou mi pomohli zformovat společnost X.GLU po formální a obchodní stránce, aby mohla začít fungovat.“

O přístroj již projevily zájem farmaceutické společnosti. Jeho uvedení na trh je plánováno v horizontu dvou let. Oproti běžným zařízením tohoto typu má X.GLU poloviční náklady na výrobu.

Další informace o start-upu X.GLU naleznete na stránce: http://www.xglu.cz

Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den, užasný nápad, dcera je diabetik a používá podkožní senzor od DEXCOM a propojeni s rodici pres telefon by bylo taky SUPER .Nechcete to take propojit? Dekuji