Jste zde

Přehled nabídky TME pro nadšence do počítačových her

Přestože se TME nespecializuje na počítačové vybavení, naše nabídka zahrnuje velmi široký sortiment příslušenství, přístrojového vybavení a doplňků, které se používají k sestavování herních počítačů, herních stanic, a dokonce i nahrávacích místností, kde pracují streameři.

Jedná se jak o elektronické, tak o elektrické součástky, jako jsou například termoregulační výrobky či kabeláž, ale také výrobky z oblasti osvětlení, montáže zařízení organizace prostoru atd. Doporučujeme vám seznámit se s naší nabídkou!

V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:

 • Inovativní ventilátory Sunon
 • Dekorativní osvětlení skříně a herního stanoviště
 • Specifika ukazovacích zařízení pro hráče
 • Audio vybavení a multiplayer
 • Optimální nástěnné upevnění monitorů
 • Držáky pro uchycení notebooků
 • Co znamená „dobrý ethernetový kabel”?
 • Uspořádání kabelů pod psacím stolem
 • Oprava myši svépomoci
 • Co je „drift” a výměna tyče v kontroléru
 • Udržování správné polohy těla

Nový ventilátor Sunon

Značka Sunon je jedním z největších světových výrobců specializujících se na výrobu ventilátorů pro chlazení elektroniky – od průmyslových zařízení až po osobní počítače. Ventilátor MFC0251V2-S99 o průměru 12 cm je dokonalým příkladem inovace a vysoce kvalitních řešení výrobce. V první řadě byl navržen tak, aby minimalizoval hluk, čehož je dosaženo speciálním profilem listů rotoru a na nich umístěnými drážkami pro stabilizaci proudění vzduchu. Díky nim ani při plných otáčkách (1900 ot./min., tedy otáček za minutu) zvuk nepřesahuje úroveň 26,6 dB. Důležitou roli zde hraje ložisko vyrobené technologií VAPO (vyznačující se vysokým stupněm prachotěsnosti a spolehlivosti při provozu v jakékoli orientaci) a elektromagnetická stabilizace rotoru (MagLev), které společně umožňují dosáhnout bezkonkurenčně rovnoměrný pohyb mechanismu. Výsledkem toho je výjimečná životnost ventilátorů Sunon.

 Kromě inovativní technologie se ventilátor vyznačuje atraktivním designem.

Model MFC0251V2-S99 je určen k napájení standardním napětím 12 V prostřednictvím čtyřkolíkového konektoru s řízením pomocí signálu PWM – což dále zlepšuje provoz samotného ventilátoru a maximalizuje jeho účinnost. A zde je také důležité zmínit ještě jednu výhodu produktu – jeho svěží, efektní a inovativní design, díky kterému může ventilátor úspěšně pracovat i na exponovaném místě, jako jsou například: chladič procesoru, grafické karty, chladič či boční stěna tělesa.

LED osvětlení

Programovatelná RGB LED dioda umožňuje získat libovolnou barvu světla.

Hraní her je stále častěji spojováno s efektním designem nejen samotných počítačů, ale také interiérů – zejména když je s tím spojena i ambice prosadit se jako streamer. Katalog TME zde nabízí mnoho možností, včetně velmi široké nabídky optoelektronických součástek, jako jsou například LED pásky, napájecí zdroje pro ně a upevňovací prvky. Zvláštní pozornost si zde zaslouží dvě skupiny produktů. První z nich jsou programovatelné LED pásky. Umožňují získat jakoukoli barvu osvětlení v libovolném bodě (pixelu) a také plynule „animovat“ vlastní barvy. Tyto příležitosti jsou využívány třemi způsoby. Nejčastěji se jedná o vytváření světelných efektů nebo snadné přizpůsobení osvětlení měnícím se potřebám, např. ve fotoateliéru či na filmovém place. Třetí funkcí je vytvoření ambientního osvětlení, které odpovídá obrazu na obrazovce, což může nejen prohloubit zážitek hráče, ale také prohloubit ponoření do prostředí hry.

Druhou širokou skupinou produktů jsou NEON LED pásky, které se vyznačují flexibilitou znázorněnou ve videu výše. Můžete s nimi vytvářet fantaskní tvary, a dokonce i nápisy, zdobit okraje zařízení, dodatečně osvětlovat vnitřky PC skříní atd. Vyznačují se jednotnou intenzitou charakteristickou pro klasické neony – jednotlivé body jsou pouhým okem prakticky nepostřehnutelné, což vytváří zajímavý efekt. Za zmínku stojí, že je získán při zachování všech výhod LED osvětlení, tedy nízkého napájecího napětí (obvykle 12V DC), minimální spotřeby energie a nízkých nákladů.

 

 Programovatelné RGB pásky                                                                     NEON pásky

 LED profily                                                            Napájecí zdroje pro LED

Pokud jde o LED osvětlení, nabídka TME sahá mnohem dále. Důležitým prvkem našeho sortimentu jsou také LED moduly, které jsou dostupné v jednobarevné a RGB verzi, včetně programovatelných. Tyto prvky jsou nepostradatelné pro  dodatečné osvětlení prosklených PC skříní a umožňují dosáhnout přesně zamýšleného dojmu. 
Je třeba mít na paměti, že kromě samotných světelných zdrojů nabízíme také široký výběr produktů přímo souvisejících s jejich instalací: LED napájecí zdroje a profily. Osvětlení založené na polovodičích vyžaduje vhodné zdroje energie. K tomu jsou určeny speciálně navržené drivery, které zajišťují optimální a úsporné napájení i pro velmi složité instalace. Pro tento účel jsou ideální řešení značky Mean Well, která jsou k dispozici ve verzích od 7 W do 150 W – jedná se o malá zařízení, která se připojují přímo do standardní elektrické sítě (přímo ze zásuvky). 
LED profily jsou upevňovací prvky, které usnadňují instalaci LED pásků, správnou difúzi jejich světla a zajišťují estetiku celé instalace. Díky materiálu provedení zároveň přispívají k odvodu tepla z polovodičových struktur, tedy zabraňují nadměrnému zahřívání pásek, čímž prodlužují jejich životnost a zvyšují bezpečnost používání. K páskám z katalogu TME si můžete objednat kompatibilní spojky, mřížky, záslepky či doplňkové výrobky.

Periferie a příslušenství

Nejširší sortiment pro hráče zahrnuje různé typy periferních zařízení a příslušenství. V první řadě je třeba zvážit výběr základních ukazovacích zařízení, tedy myší, klávesnice a jejich sady. Jsou dostupné v bezdrátové i kabelové verzi – hráči je často preferují, protože zaručují minimální latenci signálu, kontinuitu připojení a přesnost. Vybrané modely myší mají nastavení, které umožňuje skokovou změnu rozlišení optického senzoru, tedy dynamickou změnu přesnosti zařízení jediným tlačítkem (což je velká výhoda např. v FPS hrách). Tabulka fotografií:

   

 Myši, klávesnice, sady                                                   Gamepady

 Herní sety

V některých případech je sada myš+klávesnice základem herních setů, které obvykle obsahují také sluchátka s mikrofonem a kvalitní podložku. Další výhodou je zde atraktivní, vícebarevné podsvícení periferií, které umožňuje pohlcující hraní ve stinné místnosti.

V nabídce TME nechybí také gamepady. I zde si zákazníci mohou vybrat mezi kabelovou a bezdrátovou (Bluetooth) variantou. Bezdrátová varianta může být vybavena dobíjecí baterií a nabíjena pomocí standardního připojení USB. Co je důležité pro pohodlí uživatelů: vybrané modely mají také integrovaný výstup pro sluchátka (standardní 3,5mm jack konektor).

Audio-video příslušenství

Nedílnou součástí moderních her jsou hry pro více hráčů a režim pro více hráčů často vyžaduje neustálou komunikaci se spoluhráči. To je důvod, proč herní příslušenství již ve standardním provedení obsahuje sluchátka, často kombinovaná s mikrofonem. Takové periferie v sadě s webovou kamerou jsou nezbytným vybavením každého streamera.

V katalogu TME si můžete koupit nejen kamery s rozlišením FullHD, ale také sluchátka (včetně bezdrátových BT periferií): do uší, za uši, s mikrofonem na hlavovém mostě nebo na kabelu, kompatibilní s PC, mnoha konzolemi, ale také mobilními telefony. Naše nabídka zahrnuje také přenosné a stacionární reproduktory, včetně bezdrátových stereo jednotek ve formátu soundbar, které nabízejí dobrou kvalitu zvuku, např. při hraní her na notebooku.

 Webové kamery                                 Reproduktory

  Sluchátka a mikrofony                                      Sluchátka s mikrofonem

Zde je třeba zdůraznit, že výše uvedenými výrobky nabídka periferií a drobného příslušenství dostupná v TME nekončí. Z našeho katalogu si také můžete objednat mimo jiné chladící podložky pro notebooky nebo externí DVD mechaniky. Úplný sortiment příslušenství je dostupný na níže uvedeném odkazu.

Držáky LCD

Uspořádání herního stanoviště je vždy spojeno se správným umístěním monitoru, a často dvou nebo více obrazovek. „Správné“ zde znamená nejen optimální pozorovací úhel, ale také uživatelský komfort, přizpůsobení se jeho preferencím a pevné uchycení zařízení (často těžší). Zde přijdou v hod univerzální držáky s nastavitelným úhlem sklonu (obvykle ve dvou rovinách). Mnoho hráčů se jistě setkalo s pojmem „standard VESA“. Tento pojem pochází ze zkráceného názvu Video Electronics Standards Association a používá se především jako standard pro rozteč montážních otvorů umístěných na zadní části monitorů a televizorů. Z katalogu TME lze koupit držáky, které podporují mnoho různých konfigurací, a to od nejmenších (50×50 mm) až po držáky používané k montáži displejů s velmi velkými úhlopříčkami (rozteč 800×400 mm).

Kvalitní držák umožňuje nastavitelnou, avšak stabilní montáž obrazovky.

Upevnění k pracovnímu stolu a držáky pro notebook

Držák na monitory integrovaný s policí na notebook.

Většina nabízených produktů je určena pro nástěnnou montáž, ale naši zákazníci zde najdou i specifická řešení, např. připevnění k pracovní desce pomocí šroubu či vybaveni dvěma nezávislými rameny. Za pozornost stojí i držáky, které umožňují současně zavěsit monitor a notebook nad povrch stolu. Tím je dosaženo nejen pohodlného umístění obou obrazovek a uvolnění místa na pracovním stole, ale také se usnadní proudění vzduchu, a tím se zlepší termoregulace počítače. Tento faktor je obzvlášť důležitý zejména u herních zařízení určených ke gamingu, kde neefektivní chlazení vede k automatickému snížení výkonu grafického procesoru (GPU) integrovaného na základní desce.

Kabely a jejich organizace

V případě různých typů kabelů a kabeláže narazí zákazníci, kteří hledají herní vybavení, na jednu ze specializací TME, a tedy i mimořádně široký výběr produktů. To platí zejména pro ethernetovou kabeláž, která v tomto případě zahrnuje sortiment řádově stovek položek. Dobrou praxí je mít předběžnou představu o tom, co potřebujeme: stojí za to si předem určit, jakou délku kabelu budete potřebovat a zda musí mít výraznou barvu izolace (např. kvůli snazšímu nalezení nebo naopak maskování). Pro běžného uživatele bude méně důležitým faktorem kategorie kabelů. Nejčastější volba je mezi 5e, 6 a 6a. Je třeba mít na paměti, že všechny podporují rychlost připojení až 1 Gb/s, takže z pohledu spotřebitele jsou téměř identické. Verze 6 a 6a jsou průmyslové standardy, které lze použít v domácnostech, ale pouze v případě, že se používají k budování složitějších sítí (kde je paralelně vedeno několik nebo více než deset kabelů) nebo budou položeny mezi mnoha dalšími kabely (napájecími, signálními atd.).

  Síťové kabely                                         Video kabely a prodlužovací video kabely

        USB repeatery                                                      Svazovací trubice

Druhou důležitou skupinou kabeláže v nabídce TME jsou video kabely nebo spíše multimediální kabely – protože kabel HDMI se používá také k přenosu digitálních zvukových signálů. V tomto případě je nejdůležitějším faktorem výběr výrobku se správnými zástrčkami a standardem. Můžete si vybrat mezi DisplayPortem, HDMI a variantami adaptérů mezi těmito rozhraními a jejich prodlužovacími kabely. Z katalogu TME si můžete zakoupit verze s délkami od 10 cm do 100 m, se zástrčkami ve standardní i miniaturizované variantě – v tak širokém sortimentu najdete výrobek, který vyhoví i velmi atypickým potřebám.

Prodlužovací kabely a organizace kabeláže

Specifickým typem prodlužovacích kabelů jsou USB repeatery. Kabely s tímto rozhraním u velkých délek (přesahujících několik metrů) vyžadují zesílení signálu. K tomu právě slouží repeater, který zajišťuje kontinuitu připojení i na vzdálenost více než 20 m. Tyto prodlužovací kabely jsou nepostradatelné při vytváření rozsáhlých instalací, např. když je počítač umístěn v jiné místnosti než obrazovka apod.

Důležitým a nesnadným aspektem při vytváření herního stanoviště je organizace kabelů. S tímto problémem se potýká každý, naštěstí má své řešení, kterým jsou svazovací trubice. Jedná se o typ modulárního opletení, které umožňuje vést kabely v jednom, uspořádaném sledu. Trubice jsou konstruovány tak, že do nich lze v libovolné výšce zavést nebo z nich vyvést jeden nebo více kabelů , čímž se vytvoří úhledný kanál, který je pomocí speciálních spojovacích prvků připevněn na optimálním (obvykle neviditelném, ale snadno přístupném) místě. Svazek může mít průměr až několik centimetrů a délku několika desítek metrů.

Náhradní díly

Uživatelé, kteří jsou více obeznámeni s konstrukcí herních periferií, často provádějí opravy elektronických zařízení svépomoci. Jednou z nejčastějších závad, se kterou se lze u zařízení tohoto typu setkat, je opotřebení elektromechanických součástí, tedy přepínačů. To se může projevit nesprávným fungováním tlačítek myši či nesprávnou funkcí páček ovladače. V prvním případě je problém poměrně jednoduchý, téměř vždy stačí provést výměnu mikropřepínačů typu SNAP ACTION běžně používaných v ukazovacích zařízeních. Vyžaduje to určité „obeznámení“ s pájením, ale je to jeden z nejjednodušších servisních postupů. Tato tlačítka mají téměř vždy stejný formát a vývody (což je třeba ověřit, než začnete pracovat!). Prvky tohoto typu, které jsou k dostání v katalogu TME, pocházejí od japonské značky OMRON. Tyto komponenty mají průmyslový standard, tedy velmi vysokou životnost (např. 70 milionů cyklů) a univerzální elektrické parametry. Kromě toho prvky, jako jsou například řada D2FC-7, a zejména D2FP-FN2, navrženy společností OMRON speciálně pro herní zařízení. Vyznačují se tedy velmi krátkou dobou odezvy, vysokou účinností, jasným a hmatovým kliknutím, což se následně promítá i do nižší spotřeby energie a delšího provozu bezdrátových periferií.

Typický přepínač SNAP ACTION z počítačové myši.

Provádění servisu páčky v padu

 Páčkový přepínač používaný v mnoha modelech ovladačů.

V případě přepínačů používaných v ovladačích je oprava a konstrukce prvku složitější, protože při jejich konstrukci se používají přesné potenciometry. Jejich opotřebení má za následek nepravidelné fungování páčky nebo tzv. „drift“, tedy nevycentrovanost, kterou nelze odstranit softwarovou rekalibrací zařízení. Pokud ovladač již není v záruce, můžete se pokusit vyměnit nacházející se pod páčkou dvouosý páčkový přepínač. Samozřejmě i v tomto případě je důležité zkontrolovat, zda má náhrada kompatibilní vývody, trn knoflíku a rozměry. Navrhovaný prvek je vysoce kvalitním výrobkem prestižní značky C&K – hodí se pro mnoho modelů gamepadů, avšak TME nezaručuje jeho kompatibilitu s konkrétními modely zařízení.

Podnožky

Každý hráč musí upřímně přiznat, že udržet správné držení těla u počítače je velmi obtížné. Zvláště v případě zběsilé a dlouhé hry. Nemusíte přece obětovat své zdraví a někdy ani pohodlí. Proto je vhodné zajistit vysokou kvalitu a pohodlí stanoviště před monitorem. Samotná židle, i té nejlepší značky, je nedokáže zajistit – jedním z cenově dostupných, ale velmi účinných doplňků pro zlepšení držení těla osoby sedící u stolu je podnožka. Tím, že poskytuje oporu vašim chodidlům, snižuje svalovou únavu a zajišťuje lepší prokrvení spodní části těla. Z nabídky TME doporučujeme především nastavitelné výrobky, které lze snadno přizpůsobit výšce uživatele, jeho oblíbené poloze a různým výškám sedáku.

 Nastavitelné podnožky poskytují mimo jiné lepší úhel podepření chodidel.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Článek byl publikován v originále na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/about-product/page/57350/hry-pc-prislusenstvi-a-dalsi/

Hodnocení článku: