Jste zde

Výuka robotiky se stavebnicí NIBO burger

Nejeden více či méně začínající příznivec robotiky a elektroniky by si chtěl postavit vlastního robota. Mnoho potenciálních konstruktérů však může odstrašit stupeň komplikovanosti takového záměru. S pomocí přichází stavebnice NIBO burger, umožňující postavit a naprogramovat dvoukolový robot, který je vybaven sestavou čidel a komunikačních interfejsů.

NIBO burger vyvinula firma nicai-systems. Je to stavebnice, která může tvořit prototypovou platformu nebo sloužit pro výuku základů elektroniky a robotiky a být přitom zdrojem skvělé zábavy pro mnoho konstruktérů-amatérů. Po sestavení se stává autonomním, dvoukolovým robotem, vybaveným senzory umožňujícími rozeznávat okolí.

Snadná montáž robota

Sestavení zařízení by nemělo působit potíže ani začátečníkům a současně umožní naučit se správně zacházet s páječkou. Stavebnice NIBO burger obsahuje několik hotových plošných spojů a všechny potřebné elektronické součástky. Proces montáže popsaný krok za krokem v dokumentaci, dodané spolu se zařízením, probíhá v technologii THT (vývodová montáž).

Technická specifikace stavebnice

NIBO burger je autonomní, dvoukolový robot, vybavený senzory umožňujícími interakci s okolím. Je napájen čtyřmi akumulátory AAA 1,2 V. Má populární 8bitový procesor ATmega16 (16 kB paměti Flash, 1 kB paměti SRAM, max. taktovací kmitočet 15 MHz). Má také vestavěný programátor USB (využívající 8bitový procesor ATtiny44), který plní současně funkci obvodu nabíjení akumulátorů. Zařízení je vybaveno 7 čidly okolí: čtyřmi infračervenými čidly a třemi čidly barvy – po jednom pro zelenou, červenou a modrou barvu. Tato čidla lze umístit v libovolné konfiguraci s využitím 10 konektorů rozmístěných v různých bodech tělesa robota. Každé ze dvou kol robota je poháněno vlastním elektrickým motorkem s převodem 125:1 nebo 25:1. Čidla, která měří rychlost a směr otáčení každého z kol, umožňují řízení rychlosti pohybu robota. Robot je navíc osazen třemi programovatelnými tlačítky a čtyřmi programovatelnými diodami LED.

Programování robota

K programování robota slouží vestavěný programátor USB. Pro napsání a kompilaci softwaru je možné využít oblíbená vývojová prostředí, která jsou zdarma, jako je AVR Studio, ARDUINO IDE nebo internetové prostředí Roboter. Výrobce vytvořil tutorial, usnadňující práci se stavebnicí a sadu knihoven NiboRoboLib, obsahující mj. funkce obsluhy čidel.

Možnost rozšíření stavebnice

Zařízení lze dále rozšiřovat v závislosti na potřebách uživatele. Je vybaveno jedním konektorem kompatibilním se standardem rozšíření Arduino a třemi dalšími 3bitovými konektory pro rozšíření, umožňujícími připojení vlastních obvodů. Doplňkové konektory mají vyvedeny signály interfejsů UART a I2C.

Komponenty, dodávané se stavebnicí, umožňují mj. implementaci algoritmů detekce barev, rozpoznávání a vyhýbání se překážkám, rozeznávání různých druhů podkladů, čtení čárových kódů, a také vytvoření populárního robota typu „line follower”, který jezdí podél čáry nakreslené na podlaze.

Shrnutí

Způsob využití stavebnice NIBO burger závisí na představivosti uživatele. Připojení rozšiřujících desek Arduino a vlastních obvodů značně zvyšuje možnosti stavebnice. NIBO burger je velmi zajímavou nabídkou, jak pro začátečníky na poli robotiky, tak i pro zkušené konstruktéry, kteří zkoušejí nové nápady a řešení. Stavebnice jsou dostupné v nabídce Transfer Multisort Elektronik. Více informací naleznete na adrese www.tme.eu.

Odkazy:

http://www.tme.eu/cz/linecard/p/1105,nicai-systems.html/

http://www.tme.eu/cz/details/ns-niboburger/podvozky/nicai-systems/niboburger/

 

Hodnocení článku: