Jste zde

Tři medaile pro autonomní drony z FEL ČVUT v Abú Dhabí

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) spolupracující s kolegy z univerzit v Pensylvánii a v New Yorku na soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge vybojoval první místo za stavění zdi pomocí dronů, stříbro za likvidaci definovaných cílů (balónků) a nejcennější je pro tým zlatá medaile v kompletním závodu Grand Challenge.

Během prvních dvou dnů mohly drony soutěžit ve třech kategoriích. První (Challenge 1) spočívala v detekci a likvidaci balónků, ve druhé (Challenge 2) musely drony a pozemní robot sebrat barevné cihly a postavit je na předem definovanou stěnu, třetí soutěž (Challenge 3) pak spočívala v hašení požáru, a to jak pomocí dronů, tak s využitím pozemního robota. 
Na programu třetího soutěžního dne následovala Grand Challenge, kombinace všech soutěžních disciplín. Tato soutěž je obtížná tím, že ve velmi limitovaném čase musí drony a roboty splnit náročné zadání, kombinující několik úkolů z předešlých úloh, během nichž se podmínky operativně měnily.

Tým multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, vedený Dr. Martinem Saskou, v závodech obhájil obrovský úspěch z roku 2017. Vědci se na soutěž připravovali opravdu svědomitě. Do odlišných podmínek, které v poušti ve Spojených arabských emirátech panují, odjeli testovat stroje již v lednu letošního roku, což se ukázalo jako velice chytrá strategie.

Přípravu i atmosféru soutěže popisuje vedoucí týmu Dr. Martin Saska následovně: „Ze zkušeností z předchozí soutěže jsme věděli, že příprava na takto náročnou soutěž v místě jejího konání je nezbytná. Jen tak lze odladit drony pro místní podmínky. Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jedni z mála jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny disciplíny v autonomním režimu. Musím poděkovat všem členům našeho týmu, že po celou dobu, kdy jsme se na soutěž připravovali, stejně tak jako v jejím průběhu, pracovali na sto procent a velmi často i na úkor vlastního spánku.“ 

Vědci ze Skupiny multirobotických systémů FEL ČVUT za vítězství v Challenge 2 získávají odměnu 250 000 $. Odměnu za vítězství v závodě Grand Challenge se mezinárodní porota rozhodla v letošním roce neudělit a prostředky uvolnit na zajištění dalších ročníků soutěže.

Informace a obrazový materiál z přípravy na soutěž naleznete na této stránce

Hodnocení článku: