Jste zde

Šest studentů získalo ocenění za technické diplomové práce

Denisa Škrabalová navrhla speciální modul, díky kterému lze jednoduše proměnit optický mikroskop na mikroskop holografický. Stala se díky tomu absolutní vítězkou soutěže Cena Edwards, která každoročně oceňuje zajímavé technicky zaměřené diplomové práce.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 7. listopadu v Brně. Celkem bylo oceněno šest studentů, kteří si mezi sebou rozdělí výhry v souhrnné výši 31 tisíc korun.  
Vítězkou čtvrtého ročníku soutěže Cena Edwards, která oceňuje inovativní technické práce, se stala Denisa Škrabalová, absolventka Fakulty strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně. Ta úspěšně navrhla, zkonstruovala a vyzkoušela speciální holografický modul, který lze připojit k optickému mikroskopu. Spojením holografického modulu a standardního světelného mikroskopu lze přenést výhody holografické mikroskopie na optický mikroskop. Modul je snadno odnímatelný, mobilní, a jeho výroba je oproti holografickým mikroskopům levnější,” upozornila Škrabalová.  Kromě technických aplikací může nalézt použití i v biologii, například při studiu živých buněk. Ty jsou velmi dobře pozorovatelné právě v holografické mikroskopii, ale velmi těžko v běžné optické mikroskopii.

Stříbrnou příčku obsadil Pavel Hřebíček, který vytvořil mobilní aplikaci Eye Check pro rychlé rozpoznání závažného očního onemocnění, nazývaného leukokorie. Z jediné fotografie obličeje díky ní mohou lidé okamžitě zjistit, zda náhodou touto nemocí netrpí. „Leukokorie je bělavý svit zornice, který se může objevit na fotografii při použití blesku. Včasnou detekcí tohoto symptomu lze zrak člověka zachránit,” popsal svůj nápad absolvent Fakulty informačních technologií VUT a doplnil, že aplikace má více než 98procentní přesnost.

Na třetím místě se pak umístila diplomová práce Viktora Juřičky, věnující se vývoji polymerních správkových hmot s využitím druhotných surovin. Absolvent brněnské “stavárny” navrhl, jak využít těžce zpracovatelné odpadní suroviny jako elektrárenský popílek či autosklo coby surovinu k výrobě ušlechtilého a odolného sanačního materiálu.

Hodnocení článku: