Jste zde

Nejlepší diplomové práce z oboru IT kopírují trendy vývoje

Mezi tématy oceněných prací i celého finále jsou rozpoznávání gest z více akcelerometrů nebo ověření identity pomocí hlasu a fotky – úlohy, které hýbou vývojem chytré senzoriky a bezpečnostních systémů.

Nejlepší IT diplomovou práci z České republiky a Slovenska vybírá už 11 let soutěž IT SPY, kterou pořádají české a slovenské vysoké školy ve spolupráci se společností Profinit. O titul nejlepší a nejzajímavější IT diplomky tohoto roku se letos utká 10 finalistů, které vybrala odborná porota složená z řad akademiků. Mezi finálovými diplomovými pracemi se objevují projekty, které se zabývají strojovým učením, zjednodušováním práce s velkými objemy dat, softwary, které dokáží vyhodnotit nutnost akutního vyšetření pacientů s ucpanými tepnami, poznat neoprávněného uživatele na základě pohybu myši či generovat dostatečně složité geometrické úlohy pro matematické soutěže nebo program ověřující identitu na základě hlasové stopy a krátkého záznamu obličeje.

Vyhlášení proběhne během finálového online přenosu, který se uskuteční 15. prosince od 14 hodin a sledovat ho je možnéna tomto odkazu: https://youtu.be/eeCTbpYguxs.

Odborná akademická porota vybírala z 1468 diplomových prací, které letos vznikly na 16 zapojených IT fakultách českých a slovenských vysokých škol. Finálová místa si mezi sebe rozdělilo celkem devět vysokých škol. Dva zástupce získalo pražské ČVUT, po jednom pak ZČU v Plzni, Univerzita Karlova, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Masarykova univerzita. Ze Slovenska to pak jsou Univerzita Komenského v Bratislavě, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika a Technická univerzita, obě z Košic.

Letošní výběr finálových prací ukazuje, že české a slovenské IT je stále na vysoké úrovni a drží krok s celosvětovými trendy, které se promítly i do jejich témat. Převládá mezi nimi orientace na strojové učení, práci s velkými daty a analytiku nebo třeba počítačovou bezpečnost. Většina prací je zaměřená na konkrétní IT problémy a přináší mnohdy nová a neotřelá řešení. Spoustu finalistů soutěže jistě čeká úspěšná kariéra a jsem přesvědčený, že o nich ještě uslyšíme.

Soutěž IT SPY, která každoročně vyhlašuje nejlepší IT diplomovou práci z České republiky a Slovenska, se koná již po 11. Letos se jí účastní 1468 absolventů akademického roku 2019/2020 ze 14 univerzit v České republice a na Slovensku. Vítěz získá kromě akademického uznání také 1000 eur na rozvoj svého projektu. Vyhlášení proběhne během finálového online přenosu, který se uskuteční 15. prosince od 14 hodin a sledovat ho je možnéna tomto odkazu: https://youtu.be/eeCTbpYguxs. Přehled všech projektů je dostupný na webu https://www.itspy.cz/cz/galerie-nejlepsich/, kde lze hlasovat i v kategorii Cena veřejnosti pro ten nejsympatičtější projekt.

Hodnocení článku: