Jste zde

Kariéra 4.0: Německo nabízí příležitosti

Studenti a absolventi, kteří uvažují o tom, že by svoji kariéru posunuli za hranice, mají skvělou příležitost. Veletrh Hannover Messe připravil několik akcí, kde budou firmy lovit talenty. Zkušenosti řady inženýrů přitom ukazují, že nejsou potřeba speciální dovednosti, jde zejména o to se přihlásit.

Firmy v celé Evropě rozjely masivní investice do digitalizace výroby. Jsou ale připraveny na tak rychlou změnu struktury pracovních sil? Digitalizace přináší revoluci ve světě práce: Roboty pracují ruku v ruce s lidmi nebo autonomně cestují po skladových halách. Exoskeletony poskytují sílu i cit pro přesné operace, vedené člověkem. Rozšířená realita a virtuální realita nabízí špičkové nástroje pro návrh pracovišť i údržbu zařízení. Zatímco v českém prostředí se diskutuje o tom, že v budoucnu bude potřeba něco změnit, německé firmy již řeší konkrétní kroky. Jasná časová linie, jasný plán.
V souvislosti s tím německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) zveřejnila výsledky ekonomického průzkumu. Němečtí výrobci považují nedostatek kvalifikované pracovní síly za výrazné obchodní riziko, které ohrozí nové zakázky i investice do nových technologií. Do roku 2030 předpokládá ekonomická výzkumná a poradenská firma Prognos kvalifikovaný nedostatek pracovních sil v Německu na tři miliony lidí.

Program Kariéra 4.0 na veletrhu Hannover Messe je věnován zkoumání kroků potřebných k vyřešení tohoto nedostatku a vybudování kvalifikované pracovní síly. Program se skládá z veletrhu Job&Career, fóra WoMenPower a Dne mladých inženýrů se zaměřením na otázky jako: "Co mi může nabídnout průmysl z hlediska mé kariéry? Jak mohu profesně růst? Jak mohu vyvážit práci s rodinným životem? Jaké vzdělávací kurzy jsou pro mě důležité?
"Kariéra 4.0 nejen poskytuje studentům, mladým odborníkům a zkušeným pracovníkům informace o volných pracovních místech a možnostech kariéry. Ukazuje jim také radikální dopad digitalizace na pracovní prostředí a požadavky, které je třeba připravit," říká Sonia Wedell-Castellano, ředitelka prodeje a provozu společnosti Hannover Messe.

Hannover Messe 2018 - bezplatné vstupenky pro čtenáře HW.cz

WoMenPower

V pátek 27. dubna zahájí Deutsche Messe kongresovou konferenci WoMenPower. Zaměřuje se na pracovníky a manažery, stejně jako začínající kariéry a studenty. Program bude tvořen prezentací, panelovými diskusemi, workshopy a síťovými akcemi. Mottem v roce 2018 je "Nová práce - Kariéra v měnícím se světě", kde vystoupí mimo jiné Janina Kugelová, ředitelka pro lidské zdroje a člen představenstva skupiny Siemens. Akce Networking Night večer před kongresem poskytuje místo pro účastníky, aby si vytvořily nové kontakty a kultivovaly ty stávající.
 

Job and career – veletrh na veletrhu

Veletrh pracovních příležitostí v rámci Hannover Messe je určen nejen pro profesionály a manažery, ale také pro studenty a profesionály. Pro české absolventy univerzit to může být zajímavá příležitost, jak si oťukoat svůj potenciál u německých firem. Portál Job and Career přináší již nyní přes 150 míst, nabízených firmami, které lze potkat na veletrhu. Během veletrhu počet nabízených příležitostí dosáhne tisícovky a zajímavé je i portfolio firem: Audi, Aerzener Maschinenfabrik, Ferchau Engineering, Festo Didactic, Fraunhofer Academy, Karlsruhe Institute for Technology (KIT), Leibniz Association, Phoenix Contact, Pilz, Rittal, Asociace německých inženýrů (VDI) nebo asociace výrobců elektroniky ZVEI.

Young Engineers Day

Asociace (VDI) spolu s Hannover Messe pořádá Young Engineers Day ve čtvrtek 26 .dubna. Studenty a mladé inženýry čekají firmy z oblasti robotiky, průmyslu 4.0, energetiky nebo pohonů.

Uvedené akce v rámci Hannover Messe je celkem jednoduché navštívit. Řada z firem, které se na veletrhu prezentují, přitom své nejmodernější provozy nebo vývojová centra otevírá v sasku, Durynsku nebo Bavorsku, tedy v podstatě za rohem. Kdo uvažuje o tom, že by kariéru za hranicemi zkusil, má v Hannoveru dveře otevřené.

www.hannovermesse.de

 

Hodnocení článku: