Stovky malých i dospělých absolvují každý rok letní školy při Západočeské univerzitě v Plzni. Ty jsou zaměřené například na cizí jazyky, umění, nebo hravou ekonomii. Právě tyto humanitní obory často zastiňují širokou paletu technických oborů, které jsou pro žáky vyšších stupňů ZŠ nebo středoškoláky velmi atraktivní a pomáhají jim najít cestu ke studiu techniky na VŠ.
JuniorFEL / 25. 8.– 29. 8. 2025
V posledním srpnovém týdnu bude opět připraveno 5 dní plných nových a zajímavých zkušeností na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni. Letní univerzita JuniorFEL je určena pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ nebo primy až kvarty víceletých gymnázií se zájmem o elektrotechniku.
„Během týdne se účastníci seznámí srozumitelnou a hravou formou se základními poznatky a zajímavostmi v oborech elektrotechnika a elektronika. Prohlédnou si také laboratoře s unikátním vybavením, zhotoví si vlastní výrobky a některé si možná budou moci i odnést domů. Asi nejzajímavější ale bude, že si vyzkouší, jak vypadá studium na vysoké škole,“ říká Jaroslav Fiřt z organizačního týmu.
Zájemci se dozví, co je elektřina, jak vznikají blesky, jak si mohou vytvořit a zapojit elektrický obvod nebo co pohání tramvaje a trolejbusy. Všichni si také vyzkoušejí naprogramovat robota a poměří své síly při výrobě elektřiny. Všechny čeká také slavnostní závěr – promoce s předáním diplomů, a to za účasti partnerů akce i rodičů.
Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím webových stránek juniorfel.zcu.cz, a to až do 30. dubna.
Letní dětská škola FEL Tachov / 25. 8. – 29. 8. 2025
Už popáté připravuje Fakulta elektrotechnická (FEL) ve spolupráci se středními školami v regionu a za podpory Plzeňského kraje dva běhy letní školy pro žáky 5. až 9. tříd ZŠ nebo primy až kvarty víceletých gymnázií se zájmem o elektrotechniku i mimo krajské město.
V prostorách Střední průmyslové školy v Tachově se od 26. do 30. srpna účastníci pod vedením pedagogických pracovníků FEL a odborného lektora seznámí srozumitelnou a hravou formou se základními poznatky a zajímavostmi v oborech elektrotechnika a elektronika – dozví se, jak fungují chytré oděvy, jak se staví a programují stavebnice Lego nebo jak se řídí výroba nejen elektrotechnických produktů. Naučí se vyrobit elektronickou vlaštovku a poslední den týdne se podívají, jak to vypadá v laboratořích Fakulty elektrotechnické ZČU.
Kratší program sestavený z vybraných aktivit se pak uskuteční v budově Střední průmyslové školy v Klatovech. Termín bude teprve upřesněn.
Campo Arduino / 25. – 29. 8. 2025
Katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných věd na letošní rok připravila 13. ročník kybernetického soustředění Campo Arduino. Kemp robotiky, při němž se účastníci seznámí s jednoduchými úlohami na vybrané robotické stavebnici, je určen žákům 2. stupně základních a středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Pro letošní rok organizátoři chystají klasické úlohy zpětnovazebního řízení, které jsou již charakteristickými pro kemp Campo Arduino, ale i úplně nové úkoly. Kurz je pro limitovaný počet účastníků. Vybráni budou chronologicky podle data zaslané přihlášky.
Podrobné informace a přihlášku najdou zájemci na webu campoarduino.zcu.cz.
Campo Lampone / 18. – 22. 8. 2025
Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet i vyšší úroveň programování si katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných připravila také 8. ročník letního kybernetického soustředění Campo Lampone. Letošní úloha bude vhodná pro ty, kteří se v minulých letech několikrát zúčastnili kempu Campo Arduino a pro ty, kteří už nějaké zkušenosti s programováním mají. Na Campo Lampone se bude programovat v jazyku Python. Účastníci si vyzkoušejí řešení robotické úlohy, využívat budou umělou inteligenci.
Bližší informace a přihláška jsou k dispozici na webu campolampone.zcu.cz.
GeoCamp / 25. - 27. 8. 2025
Katedra geomatiky na Fakultě aplikovaných věd připravuje 5. ročník letní školy GeoCamp, který se koná od 25. do 27. srpna 2025. GeoCamp je určen pro zájemce z řad středoškoláků, žáků 2. stupně ZŠ a studentů víceletých gymnázií se zájmem o geomatiku. Účastníci se seznámí se základy geografických informačních systémů, fungování 3D tisku, odhalí některá zákoutí astronomie a užijí si i trochu pohybu.
Bližší informace zájemci najdou na webu letní tábor GeoCamp.
MechCamp / 27. – 29. 8. 2025
Studenti a studentky středních škol se zájmem o matematiku a fyziku se mohou hlásit na letní školu MechCamp, kterou pořádá katedra mechaniky Fakulty aplikovaných věd. Stejně jako v minulých ročnících, i letos bude akce zaměřena na projektovou práci v týmech za účelem teoretického, výpočtového a experimentálního výzkumu na zvolené téma spadající do vybrané podoblasti mechaniky. „Obsah MechCampu bude orientován na tvůrčí práci v oblasti mechaniky, a to s využitím komerčních programů i vlastních implementací jednoduchých modelů. Na závěr akce se mohou účastníci tradičně těšit na zajímavý experiment,“ říká člen organizačního týmu Radek Bulín.
Účast je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutné se zaregistrovat do 30. června na webu mechcamp.zcu.cz.
NanoCamp / 27. – 29. 8. 2025
Katedra fyziky Fakulty aplikovaných věd připravuje 6. ročník letní školy aplikované fyziky NanoCamp, a to v termínu od 27. do 29. srpna. Chytré telefony, chytrá okna, flexibilní displeje, antireflexní filtry, čisté zdroje energie, inteligentní senzory, vysokorychlostní obrábění, samočisticí a antibakteriální povrchy, biokompatibilní implantáty – tyto a mnohé další moderní technologie jsou založeny na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech. Právě o nich se účastníci kempu dozvědí v posledních srpnových dnech víc.
Letní škola je určena pro studenty 2. - 4. ročníků středních škol se zájmem o aplikovanou fyziku, materiálové inženýrství a nové technologie. Seznámí se s tím, jak se tyto materiály navrhují, experimentálně připravují a analyzují a vyzkouší si i jejich přípravu atom po atomu pomocí plazmových technologií.
Podrobné informace jsou dostupné na webu kfy.zcu.cz/nanocamp.
Letní škola informatiky / 4. – 8. 8. 2025
Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd pořádá Letní školu informatiky. Akce je určena pro středoškoláky se zájmem o techniku, programování a zajímavé projekty. Letní škola bude mít dvě paralelní větve: Větev zaměřená na umělou inteligenci provede účastníky světem strojového učení a umělé inteligence, od základů přes teoretické koncepty až po praktické aplikace, jako jsou pokročilí chatovací asistenti typu ChatGPT. Nedílnou součásti bude práce na projektech, ve kterých se účastníci naučí, jak efektivně využívat umělou inteligenci k řešení praktických úloh. Větev počítačové grafiky svým účastníkům nabídne možnost se ve svém projektu seznámit s modelováním 3D objektů, jejich zasazením do 3D prostředí, texturováním a osvětlením, přičemž nakonec si vyzkoušejí i nasazení svého projektu v prostředí virtuální reality.
Informace a formulář pro registraci zájemci najdou na webu.