Jste zde

České polovodičové centrum propojí univerzity s průmyslem

Nově vzniklé centrum propojí akademickou sféru s průmyslem, podpoří inovace a usnadní vývoj čipů pro malé a začínající podniky.

Vznik centra Czech Semiconductor Centre (CSC)  naplňuje cíle Národní polovodičové strategie, která vznikla s ohledem na nutnost posílení evropské i české soběstačnosti v oblasti čipů pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem vlády a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jejím cílem je mimo jiné právě vybudování národního kompetenčního centra a zvýšení počtu odborníků, čemuž CSC výrazně napomůže. Realizace CSC je současně podporována evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“, která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, a přispívá tak k dosahování cílů stanovených pro celou EU v Evropském aktu o čipech.

„Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový průmysl potenciál skutečně úspěšně konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku. Podařilo se soustředit, propojit a sladit zájmy všech, kdo se v ČR v polovodičovém odvětví pohybují na platformě Národního polovodičového klastru. Ať už jde o průmysl, státní správu, regiony nebo vysoké školy, které mají nelehký úkol – zajistit dostatečné personální kapacity pro český polovodičový průmysl prostřednictvím svých absolventů, na čemž VUT usilovně pracuje, například otevřením specializovaných studijních programů,” řekl Ladislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně.

Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centra a zároveň bude po nějakou dobu jeho sídlem. „Nesmírně si cením konstruktivní spolupráce mezi členy konsorcia, která zrod centra provázela, ale i podpory, které se záměru na vytvoření centra dostávalo z řad politických reprezentací, ale také regionů – zejména Jihomoravského kraje. Jsem velmi rád, že koncept centra, které dnes slavnostně otevíráme, není jen obyčejným kompromisem, ale skutečným odrazem odborného potenciálu a kompetencí, které v naší zemi v polovodičové oblasti máme. I proto má centrum reálnou příležitost přispět k posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky v tomto odvětví a podpořit i naplnění cílů nově přijaté Národní polovodičové strategie. Ta vznikala paralelně s přípravou centra za významného přispění členů jeho zakladatelského konsorcia. Přál bych si, aby se v naší zemi na cestě k ekonomice s přidanou hodnotou, postavené na znalostech a inovacích, dařilo realizovat projekty stavějící především na odbornosti a kompetencích. Stejně jako se to, věřím, podařilo v případě Českého polovodičového centra,” dodal Ladislav Janíček.

České polovodičové centrum má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr (CNSC) a inovační agentura JIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy Čipy pro Evropu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií. České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancí Silicon Europe.

Kompetenční centrum bude poskytovat kvalifikované služby dle požadavků Čipy pro Evropu v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě. To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu.

Dalším klíčovým úkolem centra je zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů. V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě s VUT a ČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR.

Konkrétní zaměření centra vychází z existující specializace hlavních hráčů v polovodičovém průmyslu v ČR, jeho profilace odráží především jedinečné postavení firmy onsemi, největšího výrobce polovodičů v ČR, a firmy Codasip, předního tvůrce polovodičových návrhových aplikací.

Hodnocení článku: