Jste zde

Simulace-školy

Časovač 555, zábava fandů a noční můra inženýrů

Při příležitosti čtyřicátého výročí uvedení časovače na trh se zeptali Boba Peaseho na jeho zkušenosti s obvodem 555. A odpověď zkráceně zněla: “Nikdy jsem nepoužil 555, protože nepracuje přesně ani polopřesně. Moje oblíbené zapojení s časovačem  555 je prázdný kus papíru.“

UNI10 a výkonový AKO s časovačem 555

Chystal jsem se dnes zapojit monostabilní klopný obvod. Ale nemohl jsem najít kondenzátor s větší kapacitou a ani rezistor s větším odporem. Napadlo mne tedy, že jako odpor použiji voltmetr. Multimetry mívají 10M a analogové voltmetry mají  přeřadník a jejich odpor se mění podle rozsahu. A UNI10 má špičkovou hodnotu soustavy 100 kohm/volt.

PRC moduly a Smokey zesilovač s LM386

Je s podivem, že se Číňanům vyplatí do Evropy zasílat elektronické moduly osvědčených zapojení za pár korun. Takže i AKO s 555 si lze koupit jako hotový generátor. V nabídce mne ale zaujal jiný obvod z konce šedesátých let a tím je výkonový zesilovač do krabičky od cigaret. Stačí připojit baterku, přes kondenzátor repráček a už to hraje. Na rozdíl od časovače 555 tenhle obvod u nás asi nikdo nezná.

C.A401 a astabilní klopný obvod s 555

Můj bývalý kolega se po listopadu pustil do prodeje měřicích přístrojů. Ptal jsem se ho jednou, proč je Chauvin Arnoux tak drahá značka. Vzal pogumovaný multimetr a jak v Pelíškách vší silou s nim mlaskl o zem. Zanechalo to ve mně hluboký dojem a jakmile se podobný objevil v bazaru, koupil jsem si ho a slouží i po čtvrt století spolehlivě dodnes.

Osciloskop jako voltmetr

Chtěl jsem si koupit multimetr a bylo to jako obvykle, obrovské množství typů třeba i od jednoho výrobce a u každého něco chybělo. Jakoby se ve fabrice domluvili. Tady přidáme tohle, ale ubereme tohleto. První typ, který by splňoval mé požadavky, stál 15000. Tak jsem jako obvykle v hobymarketu mezi kytkama vzal hračku za 250 korun. A kalkulačky taky přihazuji manželce v Bille mezi rohlíky

Stránky