Telemedicína, klimaticky neutrální město nebo digitalizace vzdělávání. Témata, se kterými si často lámou hlavy erudovaní odborníci, jsou nyní díky soutěži Vodafone AR Challenge výzvou i pro středoškoláky z Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem. Vítězný tým vyhlásí pořadatelé v srpnu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Členové týmu získají možnost se aktivně podílet na realizaci svého soutěžního projektu a spolupracovat s odborníky na 3D modelování, vývoj mobilních aplikací, technologie 5G, marketing a další.
Soutěž Vodafone AR Challenge se týká primárně takzvané rozšířené reality (AR – augmented reality) a smíšené reality (MR – mixed reality), kdy aplikace prostřednictvím speciálních brýlí doplňuje grafické objekty, animace nebo texty do skutečného světa kolem nás. Jako prostředek pro přenos dat, to znamená potřebných informací v reálném čase, pak poslouží nerychlejší síť 5G. Tou už Vodafone pokrývá více než třetinu české populace.
„Chceme, aby se studenti zaměřili na nejrůznější situace ve svém městě, které by použití moderních technologií mohlo zjednodušit, zkrátit nebo zefektivnit. Mohou si vybrat jedno ze tří nabízených témat – zdravotnictví, ochrana životního prostředí nebo vzdělávání – a zamyslet se, jak v něm využít chytré brýle pro rozšířenou a smíšenou realitu a 5G telefon,“ vysvětluje Aleš Bernášek, který se ve Vodafonu věnuje strategii a inovacím, aktuálně s důrazem na 5G. Jak takové brýle pro rozšířenou realitu vypadají, ukazují přiložené fotografie.
Do užšího výběru postoupí vždy nejlepší soutěžní projekt z každého města a o celkovém vítězi rozhodne hlasování návštěvníků filmového festivalu v Karlových Varech a zaměstnanců Vodafonu. Na základě vítězného návrhu vznikne aplikace, na jejímž vývoji se budou společně s odborníky podílet i její mladí autoři. „Chceme studentům ukázat nejen možnosti chytrých technologií, ale také to, že oni sami mohou měnit věci k lepšímu. Dáváme jim možnost reálně zlepšit život v jejich městě a ještě se u toho mnoho naučit,“ dodává Aleš Bernášek.
Studentům poradí mentoři z oblasti technologií i financí
Soutěž je určena pro studenty středních škol ve věku od 15 let do 20 let z Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem. Jsou to města, která v rámci projektu 5G pro 5 měst přednostně testují 5G technologie a jejich aplikace ve spolupráci s Vodafonem. Do soutěže se mohou přihlásit soutěžní týmy složené nejméně ze dvou studentů dané střední školy, které nejpozději 21. května vyplní jednoduchý online registrační formulář. Účastníkům budou po celou dobu k dispozici mentoři, kteří jim budou poskytovat odbornou a konzultační podporu v oblastech jako jsou inovace, technologie, smart city, marketing nebo finance.
Velká příležitost čeká přitom na všechny finalisty. Vítězný tým získá navíc k výhře i účast v akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone. Dva soutěžní týmy, které se společně s vítězným projektem probojovaly do užšího výběru, získají „divokou kartu“ do finálového tréninku a prezentace Laboratoře Nadace Vodafone a tedy šanci dostat se do akceleračního programu Laboratoře spolu s vítězným týmem. Jde o program, který start-upům a neziskovým organizacím pomáhá nastartovat nebo rozvíjet společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Studentské týmy tak dostanou možnost získat další peníze i odborné know-how potřebné pro realizaci svých návrhů. Ani zbytek studentských inovátorů ale neodejde s prázdnou - získá možnost exkurze či stáže ve společnosti Vodafone a drobné ceny od partnerů.
Soutěž, kterou pořádá společnost Vodafone, probíhá v rámci projektu 5G pro 5 měst a podporují ji Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj. Kromě zapojených měst soutěž probíhá také ve spolupráci s Karlovarským, Ústeckým a Olomouckým krajem, které jsou zřizovateli středních škol. Podrobné podmínky soutěže najdete ZDE.