Jste zde

Kampusová 5G síť také na Univerzitě obrany

Univerzita využije 5G technologii pro ověřování možností 5G pro aplikace bezpilotních létajících a bezosádkových pozemních systémů, a to se zaměřením na různé oblasti jako řízení, sběr dat pro rozhodování, určování polohy apod.

T-Mobile uzavřel memorandum o dlouhodobé spolupráci s Univerzitou obrany v Brně. V rámci partnerství dodá mobilní operátor své řešení 5G kampusové sítě, díky které bude moci univerzita využít přístup k nejmodernějším a nejrychlejším 5G technologiím. Univerzita obrany se tak stane šestou českou univerzitou, která výhody privátní 5G, tzv. Stand Alone (SA) sítě od T‑Mobile může využívat. Privátní kampusová síť bude sloužit zaměstnancům a studentům Univerzity obrany, případně ji využijí k testování i ostatní složky Armády České republiky.

Privátní kampusová síť pokryje tři univerzitní objekty. V Kasárnách Černá Pole půjde o pokrytí vnitřních prostor, včetně učeben a specializovaných laboratoří, kde se budou testovat vybrané metody využití. V dalším objektu bude 5G síť využita v rámci venkovní plochy mezi budovami k testování venkovního bezpilotního létání s raritní 64×64 anténou. V třetím objektu pak bude umístěný core 5G sítě a anténa pro síťové testování.

T-Mobile se na privátní 5G sítě zaměřuje dlouhodobě a v loňském roce do nich investoval desítky milionů korun. První 5G kampusová síť (v Non-Stand Alone módu) vznikla v roce 2020 na VŠB-TUO v Ostravě, následovalo spuštění nejmodernější 5G kampusové Stand Alone sítě v rámci CIIRC při ČVUT a poté i pokrytí univerzitního kampusu České zemědělské univerzity v Praze, Technické univerzity v Liberci a Vysokého učení technického v Brně.

Hodnocení článku: