Jste zde

IndusTRY: Studenti okusí moderní průmysl na letošním MSV

Jak přitáhnout pozornost mladých k technice a kariéře v průmyslu? Ukažme jim jeho současnost a budoucnost. Moderní průmysl je zajímavější, než si třeba mohou myslet. A nenechme se mýlit, průmysl dnešní studenty bude brzy potřebovat.

Odborná konference, která se zaměří na budoucnost průmyslu a zejména potenciálu kariéry v něm, si za cílovou skupinu klade ty, kteří se ještě mohou pro kariéru v tomto oboru rozhodnout. „O nedostatku zkušených, ale i nezkušených pracovníků v průmyslu se vedou dlouhé akademické debaty a často je slyšet, že se s tím něco musí dělat. My to něco zkoušíme,“ říká Lukáš Smelík z platformy #vseoprumyslu, která má organizaci unikátního projektu v programu Mezinárodního strojírenského veletrhu na starost. 
Program prvního ročníku, setkání studentů s moderním průmyslem je tvořen dvěma pilíři programu. V tom prvním se do akce zapojuje platforma Technologická gramotnost, která si výchovu a edukaci mladých směrem k moderní technice klade za cíl dennodenně. V této části se studenti seznámí s pojmy jako elektromobilita, umělá inteligence, 4G, IoT či kyberbezpečnost. Vše v hravé a hlavně poutavé formě. „Nechme studenty nahlédnout pod pokličku moderních technologií. Pojďme jim společně ukázat, že technologie nejsou nuda a že právě oni mohou být součástí technologické revoluce,“ zve na akci Tadeáš Salaba, jenž má vznik Technologické gramotnosti na svědomí. 
Druhá část programu chce v názorných příkladech ukázat, jak skutečný průmysl doopravdy vypadá. K hostům tohoto bloku patří třeba prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. z Katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Nejen z akademického pohledu se společně se studenty zamyslí, jak má vlastně vypadat inženýr pro 21. století.

Cílem akce, jak bylo naznačeno, je představit průmysl takový, jaký je: automatizovaný, robotizovaný a digitalizovaný. Není to už dávno jen špinavé místo, kam se každé ráno nikomu nechce. Důkazem toho je další z řečníků, Lukáš Kousal, šéf digitalizace údržby ve ŠKODA AUTO. „Práce v průmyslové údržbě v široké veřejnosti asi nemá úplně nejlepší image. Dovedu si představit, že si mnozí myslí, že lítáme po továrně umazaní od oleje a dotahujeme šrouby. Práce v našem týmu je ale hodně o digitalizaci, zkoušíme koncept digitálních dvojčat, rozšířené reality i využití umělé inteligence. Moderní údržba je práce, která člověka umí pohltit. Mě rozhodně baví. Každý den víc než ten předchozí", vysvětluje Lukáš Kousal svůj pohled na práci v průmyslu. Právě jeho nadšení může v pozitivním smyslu ovlivnit budoucí zájemce o práci v průmyslových oborech.

Podporu akci přislíbila také společnost Siemens, která je v průmyslu úspěšně spojována s moderními systémy a nástroji. Sama vnímá, že potřeba přitáhnout mladé publikum k technice je pro budoucnost tuzemského průmyslu klíčová. „Mladí lidé očekávají, že je práce bude nejenom živit, ale také bavit a naplňovat. Chtějí, aby jejich práce měla smysl a mohli se jejím prostřednictvím podílet na transformaci společnosti. Práce v průmyslu má obrovský potenciál tato očekávání a potřeby naplnit: třeba tvorbou řešení, která dokážou vyrobit potřebné výrobky udržitelně a přesně na míru,“ uvádí k budoucnosti v průmyslu Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens pro Českou republiku, a dodává: „Stejně jako je průmysl skvělou příležitostí pro mladé lidi k tomu, aby tu realizovali své nápady a svůj talent, potřebuje průmysl jejich kreativitu, nadšení a schopnost nového pohledu na věc. I když to tak třeba na první pohled nevypadá, práce s pokročilými digitálními technologiemi v průmyslu je možná ještě dobrodružnější a napínavější než mnoho počítačových her.“  

Konference proběhne přímo v areálu Mezinárodního strojírenského veletrhu v pátek 7. 10. od 9 hodin a je spojena s následnou prohlídkou expozic veletrhu. Účast je pro studenty i doprovod zcela zdarma po registraci na www.zkusprumysl.cz.

Mezinárodní strojírenský veletrh se koná na brněnském výstavišti od úterý 4. října do pátku 7. října 2022. Veletrhu se zúčastní přední dodavatelé automatizační techniky, elektroniky a robotiky. Společně s MSV se konají i specializované veletrhy IMT, PLASTEX, WELDING, FOND-EX a PROFINTECH. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online.
www.bvv.cz/msv/ 

Hodnocení článku: