Jste zde

CanSat: Deset týmů postupuje s plechovkami do národního finále

Na semifinále třetího ročníku CanSat se do pražského Úvozu sjelo dvanáct týmů mladých nadšených techniků. Všem fungovalo bezchybně spojení mezi pozemní stanicí a satelitem, který za pomoci lidských nohou "vylétl" do vzdálenosti cca 400 metrů směrem na Petřín. Do finále postupuje i tým SPŠE Ječná.

Přijímací antény byly profesionálnější a rozměrnější než loňského roku, nejoriginálnějším designem se rozhodně vyznačovala anténa hokejkového typu. Týmy pak prezentovaly své CanSaty, publicitu projektu, plány pro sekundární misi i celkovou vizi před odbornou porotou. Ta neměla vůbec jednoduchou práci, protože výkony týmů byly vyrovnanější než v předchozích letech. Do finále tedy postupuje 10 týmů, kteé se v dubnu utkají o české prvenství. Vítěz postoupí do Evropského finále, které se koná na Azorských ostrovech! Držte palce i týmu J-Sat ze SPŠE Ječná.

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie, přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně tak jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Data získávají po vystřelení raketou nebo vypuštěním z jiného nosiče (např. letadla či balonu) do přibližně kilometrové výšky a při následném řízeném sestupu s pomocí padáku a bezpečném přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

Soutěž má v každé členské zemi ESA své národní kolo, jehož vítěz postupuje do evropského finále. Historicky prvního ročníku národního kola v České republice se zúčastnilo celkem 9 týmů od Chebu po Frýdek-Místek. Na zprávu, jak celé finále proběhlo se můžete podívat na stínce pořádající kanceláře Esero.

ESERO je zkratka anglického sousloví European Space Education Resources Office, což lze volně přeložit jako „Evropská kancelář pro vzdělávání o vesmíru“. Jde o hlavní projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) k podpoře primárního vzdělávání v Evropě, realizovaný sekcí ESA Education prostřednictvím sítě (zatím) deseti institucí vybraných z různých členských zemí ESA.

http://www.esero.scientica.cz/actual 
https://www.facebook.com/JecnaSAT

Hodnocení článku: