Jste zde

Calliope mini 3 – zábava a výuka s nevšedním rodným listem

Calliope mini 3 využívá SoC Nordic nRF52833 pro aplikace a nRF52820 Bluetooth LE pro bezdrátové připojení a běh rozhraní.

Německá společnost Calliope uvedla na trh kompaktní a všestranný vzdělávací počítač navržený tak, aby dětem poskytl kreativní úvod do digitálních technologií přiměřený věku tím, že je naučí elektronice a programování. Stavebnice Calliope je zajímavá nejen cenou, ale i výběrem přídavných modulů a programovacích nástrojů.

Deska mikrokontroléru "Calliope mini 3" – upgrade původního Calliope mini s vylepšenými vlastnostmi a funkčností – je primárně navržena pro vzdělávací účely. Umožňuje širokou škálu projektů od jednoduchých her až po konstrukci IoT zařízení. Prostřednictvím zařízení mohou uživatelé číst data ze senzorů, ovládat LED diody a zvuky a připojovat motory pro robotické a automatizační projekty. Zařízení je podporováno přizpůsobitelnou aplikací Calliope mini, která obsahuje několik editorů, na kterých lze kódovat, a také informace o projektech a aktivitách.

"Calliope mini 3 pracuje s více programovacími prostředími a je podporován online komunitou a vzdělávacími zdroji, díky čemuž je platforma přístupná uživatelům různých úrovní dovedností a uvádí lidi všech věkových kategorií do světa kódování, elektroniky a fyzických počítačů," říká Jørn Alraun, generální ředitel společnosti Calliope.

Vývojáři z Calliope sáhli po nevšedním základu a celou desku postavili na čipsetu, kombinujícím nRF52833 jako aplikační procesor a SoC nRF52820 jako koprocesor, obstarávající konektivitu a komunikaci. Na provní pohled je tedy zřejmé, že vývojářům šlo o to, aby deska Calliope mini 3 byla připravena na ne úplně ideální běh aplikací, které děti vymyslí. Oddělený komunikační SoC se stará o to, aby deska komunikovala bez ohledu na běh samotné aplikace.
SoC nRF52833 poskytuje dostatek paměti Flash pro ukládání programového kódu a dat, stejně jako RAM pro provádění programu. Zároveň řeší konektivitu Bluetooth LE, která umožňuje Calliope mini 3 bezdrátově komunikovat s jinými zařízeními, jako jsou smartphony a tablety. SoC nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní pro programování pomocí jazyků jako MakeCode, MicroPython a dokonce i C/C++. Kromě toho se SoC nRF52820 společnosti Nordic používá k napájení zařízení jako USB disk na připojeném PC a ke kopírování dat do nRF52833, stejně jako pro sériovou komunikaci.

Calliope mini 3 je dodáván s řadou integrovaných senzorů, včetně akcelerometru pro měření pohybu a orientace, což umožňuje projekty, jako jsou hry ovládané gesty nebo počítadla kroků, magnetometr pro kompasové aplikace a projekty související s orientací a světelný senzor pro měření úrovně okolního světla používaný v projektech pro detekci změn světelných podmínek nebo vytváření prototypů citlivých na světlo.
Zařízení integruje matici LED 5x5, která umožňuje zobrazení textu a grafiky, tři RGB LED diody pro zobrazení barev v rámci projektů, napájení USB-C a vestavěný mikrofon a reproduktor pro zvukový výstup. Je také vybaven dvěma konektory Grove a dvěma konektory Jacdac pro snadné a rychlé rozšíření na externí hardware. Calliope mini 3 využívá dvě baterie AAA pro delší dobu provozu.
 https://calliope.cc/en/calliope-mini/calliope-mini-3

Hodnocení článku: