„Jedná se o hernu ve stylu science center, která je ale zaměřená pouze na elektřinu a elektroniku,“ vysvětlil proděkan elektrotechnické fakulty Jiří Háze, podle kterého je zábavní centrum přístupné již pro děti od pěti let. V současnosti nabízí herna s podtitulem „perFEKTní elektrohrátky“ patnáct exponátů. Na ty si návštěvníci nejen mohou, ale často přímo musí sáhnout.
Zájemci se mohou těšit např. na soutěž ve výrobě elektřiny, roboty nebo laserovou harfu. „Exponáty, jejichž pořízení nás stálo asi 150 tisíc korun, budeme co půl roku obměňovat,“ přislíbil Háze. Protože vybudování naučného centra si žádalo i stavební úpravy, celkové náklady na Elektrikárium činí něco přes půl milionu korun.
Zapojí se i firmy
„Chceme u mladých lidí ještě více popularizovat technické vědy, zejména ty elektrotechnické,“ popsala důvody vzniku herny děkanka Jarmila Dědková, podle níž může zábavní centrum přilákat širší skupiny zájemců – od základních a středních škol až po firmy, které mohou věnovat do Elektrikária další exponáty.
Slavnostní otevření Elektrikária bylo ale spojené ještě s další akcí. FEKT VUT v Brně totiž nepřipravuje jen vysokoškoláky. Svoje výtvory na fakultě představili i předškoláci z MŠ Babice u Rosic, kde funguje malý elektrotechnický kroužek pod vedením pracovníků FEKTu. „Zatím udělali policejní sirénu, blikající stromek a elektronickou hrací kostku,“ doplnil Háze.
Dětský elektrotechnický kroužek se schází každé dva týdny. Pilotní projekt spolupráce s babickou mateřskou školou se ale v budoucnu možná rozroste. Pokud se osvědčí, nabídnou pracovníci fakulty podobné kroužky i brněnským školkám.
Více na www.feec.vutbr.cz/elektrikarium/. V roce 2016 herna otevírá v úterý 12. ledna, za vstup se neplatí, ale prostor také není nafukovací. Proto se tam vejde jen 40 návštěvníků.