Jste zde

IoT senzor pro bezkontaktní sledování odběru z dílny FEL ČVUT

Bezkontaktní měření proudu s využitím magnetického senzoru a využití bezdrátové sítě Sigfox nebo LoRa pro přenos dat charakterizují nový node En-Meter M, představený výzkumníky FEL ČVUT.

Inteligentní sonda pro bezkontaktní indikaci aktivity spotřebičů a odběru energie právě prochází poslední fází testování v terénu v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu. Rozdíl oproti stávajícím standardním řešením odečtu energie je, že inovativní sonda „En-Meter M“ nemusí být zapojena do elektrického okruhu a lze ji využít k monitorování spotřeby elektrické energie v podstatě kdekoli a kdykoli.
„Využíváme k tomu bezkontaktní snímání pomocí magnetického senzoru v blízkosti napájecího kabelu libovolného spotřebiče, skupiny spotřebičů či celé napájecí větve. Senzor se přiloží k napájecímu kabelu a mechanicky jednoduše upevní např. páskou. Má vlastní bateriové napájení a data posílá bezdrátově přes globální IoT síť Sigfox, nebo síť LoRa. Data je pak možné sledovat na webovém portálu, včetně přepočtu na odhadovaný odběr elektrické energie,“ popisuje princip fungování nové sondy doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, jehož tým se dlouhodobě zabývá technologiemi internetu věcí (IoT) a komunikačními systémy pro chytré energetické sítě (Smart Grid) i jejich měření (Smart Metering).

V tuto chvíli probíhá testování sond v Řeži u Prahy, kde vývojáři ověřují monitorování činnosti lamp pouličního osvětlení. Dále testují hlídání odběru s možností detekce nežádoucí aktivity ve sledovaném objektu. „Monitorování celé skupiny lamp jedním zařízením nám za nízkou cenu pomůže udělat z obyčejných lamp něco, co se blíží inteligentnímu osvětlení“, říká místostarosta obce Husinec-Řež Ing. Tomáš Pfeifer.

Sonda od vývojářů FEL se tak stává nadějnou komponentou v konceptu „chytrých měst“, ale má potenciál se uplatnit i v průmyslu ke sledování nejrůznějších strojů a hlídání jejich činnosti např. v rámci prediktivní údržby. Hromadné nasazení a sériová výroba by pak významně snížila stávající cenu sondy, které se pohybuje na úrovni cca 4 000 Kč za ks.

https://comtel.fel.cvut.cz/cs/projekty/inteligentniefektivni- sledovani-odberu-energie

Hodnocení článku: