Jste zde

Vesmírná mise YSpace z Brna uspěla v programu Evropské kosmické agentury

 Studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT) je jedním z pětice týmů, které Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala do pokračování programu Fly Your Satellite! Design Booster.

Nadšenci do vesmírných technologií působící na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT) získali na následujících 18 měsíců exkluzivní odbornou a technologickou podporu ESA. Mohou se tak přiblížit vypuštění prvního českého satelitu navrženého studenty a výzkumu sinic v mikrogravitaci v rámci mise CIMER.

„Jsme nesmírně hrdí, že ESA rozpoznala potenciál naší mise. Tento úspěch je výsledkem neúnavné práce našeho týmu. Výběr do programu ESA je klíčovým krokem na naší cestě k vypuštění prvního českého satelitu navrženého studenty na oběžnou dráhu Země. Jsme odhodláni tuto příležitost maximálně využít a jsme vděční za obrovskou podporu VUT a dalších partnerů,“ uvedl v reakci na úspěch Filip Čapka, technický vedoucí mise CIMER a také student navazujícího magisterského programu Space Applications na FEKT VUT.

„Jsem velmi potěšen tímto skvělým úspěchem. YSpace patří k vlajkovým tvůrčím iniciativám studujících VUT, kteří se touto cestou podílejí na zcela reálných vědeckých experimentech. Jsem přesvědčen, že tato forma tvůrčí činnosti v průběhu studia patří k nejefektivnějším formám vzdělávání a odborného rozvoje, kdy studující musí řešit řadu technických úloh a uplatňovat při tom studiem získané znalosti i dovednosti. Je to jedna z možných cest budoucího technického vzdělávání, která ve spojení s atraktivitou vesmírného výzkumu může být velkou inspirací i pro uchazeče o přírodovědná a technická studia,“ komentoval výsledek rektor VUT Ladislav Janíček.

Prestižní program financovaný ESA se zaměřuje na univerzitní studentské týmy a nabízí jim podporu při zlepšování návrhu malých satelitů, takzvaných CubeSats, a při přípravě na jejich budoucí testování a nasazení. Plán mise s názvem CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research) prošel úspěšně několika fázemi náročného hodnotícího procesu.

Na jeho začátku v říjnu 2024 museli členové týmu připravit podrobný návrh mise zahrnující vědecké cíle, technický návrh a proveditelnost projektu. Na základě návrhu přišla pozvánka na Training Week – workshop v Nizozemsku zaměřený na všechny aspekty inženýrství vesmírných misí. Získané poznatky byly následně zapracovány do aktualizovaného návrhu mise, který byl klíčovou součástí dalšího kola výběru. 

Finální fáze proběhla v prosinci 2024, kdy YSpace prezentoval misi CIMER před odbornou hodnotící komisí složenou z expertů ESA. „Museli jsme prokázat, že projekt vyniká inovativností, technickou robustností a proveditelností. Na komisi jsme zapůsobili hlubokými znalostmi a připraveností zvládnout složité výzvy mise,“ přiblížil Filip Čapka.

Program Fly Your Satellite! Design Booster trvá 18 měsíců a nabízí exkluzivní workshopy, odborné konzultace a zpětnou vazbu k technickým řešením. Díky podpoře ESA mají týmy přístup k nejmodernějším zařízením a odcházejí z programu připraveny na úspěšné provedení vesmírné mise. Účast v programu je výjimečným úspěchem nejen pro tým YSpace, ale i pro celé VUT. Jen dva roky po zahájení studijního programu Space Applications na VUT dosahují jeho studující mezinárodních úspěchů. Výsledek také poukazuje na rostoucí význam českých univerzit v oblasti vesmírných technologií a přibližování České republiky k předním zemím v oblasti vesmírného výzkumu.

https://www.vut.cz/

 

Hodnocení článku: