Jste zde

Soutěž Czech IoT Summer Jam nabízí k vyzkoušení síť LoRa

Druhý ročník softwarové soutěže Czech IoT Summer Jam Českých Radiokomunikací mění styl. Soutěžící mohou pro své projekty využít data ze sítě LoRa z různých prostředí. Jde například o sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí škol, sledování parametrů uvnitř včelstva nebo měření náklonu vzrostlého stromu na Praze 7.

Soutěž Czech IoT Summer Jam je určena jak pro studenty, absolventy, tak pro startupy a technologicky zaměřené firmy. Pro tvorbu svých aplikací mohou soutěžící využívat data ze senzorů umístěných v rámci provozů CRA a partnerů soutěže.

V současné době mají soutěžící k dispozici řadu zajímavých prostředí. Například v Ústí nad Labem jsou osazena čidla na sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí a uvnitř základních škol. V Praze jsou umístěna hned dvě čidla, která se věnují oblasti zeleně – v Botanické zahradě hlavního města Prahy jde o měření půdní vlhkosti, městská část Praha 7 zase řeší náklon a stabilitu vzrostlých a památných stromů. Konkrétně byl prototyp čidla náklonu umístěn na vzrostlý javor blízko stanice metra Vltavská.

Společnost AVAST v rámci prostor firemní kantýny umístila čidla na měření oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a prachových částic. Soukromý včelař v Praze Ďáblicích využil speciální čidlo pro sledování včelstva, čidlo monitoruje váhu úlu, jeho teplotu a vlhkost. 
Soutěžící také mohou pro svůj projekt využít údaje ze třech vybraných kontejnerů, které se nacházejí v Roudnici nad Labem. MEVA kontejnery jsou vybaveny senzory Sensoneo, které pravidelně měří výšku odpadu v kontejnerech.

V rámci provozů CRA jsou osazena meteočidla, která detekují podmínky na vysílači na Strahově – konkrétně teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, dále chytré elektroměry, nebo parkovací čidla od firmy GOSPACE Tech.

Ve všech případech senzory komunikují nestrukturovaná data, která mohou soutěžící využít pro vlastní návrhy projektů a aplikací. Zájemci mohou své projekty přihlásit až do konce října na webu Pripoj.me.

Z projektů zaslaných do 31. října 2017 odborná porota složená ze zástupců CRA a partnerů soutěže vybere tři nejlepší. Vítězný projekt získá 40.000,- Kč a na náklady organizátora soutěže bude uveden do praxe.

Hodnocení článku: