Jste zde

Robotický den přinese atraktivní podívanou pro soutěžící i návštěvníky

V neděli 4. června se opět bude v Kongresovém centru Praha konat Robotický den. Již 18. ročník soutěže ukáže téměř 150 robotů od 260 soutěžících ze 4 zemí.

Roboti budou soutěžit v jedné nebo i více soutěžích, které si jejich autoři vybrali z letošní nabídky. Bude v nich možno vidět roboty postavené z vybrané robotické stavebnice a jako protiváhu roboty postavené zcela podle návrhu svých tvůrců. Kromě soutěžních robotů jsou pro diváky jako obvykle připraveny ukázky školních projektů studentů všech typů škol a prezentace firem, které se robotikou a souvisejícími obory v České republice zabývají. „Je vidět, že robotika není jen výsadou vysoce specializovaných firem, ale že o stavění robotů je zájem již ve školách“ říká ředitel soutěže, RNDr. David Obdržálek, Ph.D., z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. „Roboty můžete stavět i doma nebo ve škole, a naučit se při tom řadu věcí, které potom můžete využít i komerčně. Soutěže jsou pak dobrou možností ukázat a porovnat svoje dílo s ostatními.“

Letošní soutěže mají zajímavá zadání:

  • Mini Sumo - Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává.
  • Sbírání puků (Puck Collect) - Jeden robot sbírá modré, druhý červené puky. Kdo z nich jich doveze do cílové oblasti v rohu hřiště nejvíc?
  • Silniční hlídka (Roadside Assistance) Havárie na silnici! Překážku je třeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Také je třeba do elektromobilů doplnit baterie, a roboti tu jsou právě na takovou pomoc.
  • Sklad kečupu (Ketchup House) - Dva roboty sbírají na hřišti plechovky s kečupem; vyhrává ten, který jich „domů“ přiveze nejvíc.
  • Sledovač čáry (Line Follower) - Roboti mají za úkol co nejrychleji sledovat černou čáru. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati, nebo přerušená trať. Uspěje jen ten, zdolá všechny překážky.
  • Ukliď hračky! (Toy Cleanup) - Splněný sen dětí i rodičů – hračky, rozházené po pokoji, za děti roztřídí a uklidí robot.
  • Zachraň medvěda (Bear Rescue) - Ztratil se mi můj oblíbený plyšák! Kdo ho najde? No přece robot!
  • Volný styl (Free Style) - Otevřeno všem nadšencům – v přehlídce robotických projektů se předhánějí, kdo postavil nejzajímavějšího, nejužitečnějšího nebo nejlegračnějšího robota.

Robotický den je otevřen veřejnosti 4. 6. 2023 od 10 do 17 hodin, vstup zdarma.

Adresa: Kongresové centrum Praha, 5. května 1640, Praha 4, metro C – Vyšehrad

www.robotickyden.cz

Hodnocení článku: