Jste zde

Robogames - Celostátní soutěž robotů

Cílem Robogames je dát žákům, studentům a jejich pedagogům motivaci pro další rozvoj jejich dovedností a poskytnout jim místo a čas pro setkání a výměnu zkušeností. Soutěž probíhá zpravidla v rámci Dne otevřených dveří na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Soutěž je vhodná pro studenty středních škol, žákům základních škol a účastníky robotických kroužků.

Robogames je soutěžní akce, kterou pořádá Fakulta aplikované informatikyUniverzity Tomáše Bati ve Zlíně od roku 2017. Soutěží se v pěti disciplínách - Robosumo, Mini robosumo, Sledování čáry, Myš v bludišti - Micromouse, Robot uklízeč a Převozník v několika věkových kategoriích. Další informace jsou v sekci Pravidla. Všechny disciplíny vyžadují autonomní roboty, dálkové řízení robotů člověkem není dovoleno. Letošní třetí ročník se koná v pátek 15.února a všechny informace naleznete na https://robogames.utb.cz. Mezi rozhodčími budou špičkový inženýři z vývojového centra Schneider Electric v Napajedlích.

1. Robosumo

Principem soutěže je zápolení dvou robotů, kteří se snaží vytlačit protivníka z kruhu, podobně jako je tomu v klasickém sumu. Vítězí ten robot, který svého protivníka vytlačí ven. V případě, že se robot jakoukoli svou částí dotkne podložky pod soutěžím kruhem, je automaticky prohlášen vítězem kola protivník.

Základní parametry soutěže:

 • Časový limit: 9 minut
 • Maximální váha robota: 1kg
 • Maximální rozměry robota: půdorys max. 25×25 cm, výška neomezena
 • Rozměry ringu: průměr 154 cm

2. Sledování čáry

Soutěž vyhrává robot, který nejrychleji projede dráhu, realizovanou jako černá čára na bílém podkladu. Dráha obsahuje zatáčky, pravoúhlé (ostré) rohy a křižovatky a robot ji musí projet od začátku do konce co nejpřesněji.

Základní parametry soutěže:

 • Časový limit: 3 minuty
 • Maximální váha robota: 1 kg
 • Maximální rozměry robota: půdorys max. 25×25 cm, výška neomezena
 • Rozměry dráhy: 280×200 cm

3. Myš v bludišti - Micromouse

Myš „Micromouse“ je robot, který projíždí bludiště ze startu do cíle. Bludiště má standardizované rozměry, ale konkrétní konfigurace přepážek/stěn je odhalena vždy až na začátku soutěže, kdy kód robotů již nelze modifikovat. Soutěž vyhrává robot, který bludiště projede nejrychleji. Každý robot v soutěži může v bludišti uskutečnit libovolný počet jízd v časovém limitu 10 minut. V každé jízdě může bludiště zkoumat a učit se, aby v následující jízdě dosáhl lepší čas. Výsledný čas je ten z nejkratší nebo nejlepší jízdy. 

Základní parametry soutěže:

 • Časový limit: 10 minut
 • Maximální váha robota: není omezena
 • Maximální rozměry robota: půdorys max. 25×25 cm, výška neomezena
 • Rozměry bludiště: 288×288 cm

4. Robot uklízeč

Smyslem této disciplíny je posbírat kostky rozmístěné na soutěžní ploše a přivést je do určené oblasti. Soutěžní plocha je bílá sololaková deska s rozměrem 140 x 100 cm, která je olemována černou elektrikářskou páskou, po které se robot pohybuje. Pozice kostek je při každém pokusu stejná a je odhalena až při začátku celé soutěže. Soutěžící má celkem tři pokusy na sesbírání kostek s časovým limitem tří minut. Oblast, kdo které má robot kostky přivést, je jeden z rohů hrací plochy a jedná se o kruhovou výseč o poloměru 30 cm v jejímž rohu je postavena 50 cm vysoká krabice. Tato výseč je naznačena tužkou na soutěžní desku. Všechny kostky, které po ukončení pokusu, budou i minimální částí uvnitř této oblasti, jsou započítány. Každá kostka, kterou robot nepřiveze, znamená penalizaci v podobě jedné minuty k celkovému času pokusu. Vítězem se stává robot, který přiveze kostky v nejkratším čase. Pokus může být předčasně ukončen soutěžícím; v tom případě rozhodčí zapíše čas pokusu a počet dovezených kostek. Složitější variantaKomplikovanější variantou této disciplíny je sběr kostek a jejich umístění do boxu. Robot sbírá kostky a vkládá je boxu o rozměrech 210 x 210 x 100 mm, který je umístěn v rohu soutěžní plochy. Zadní strana boxu má výšku 297 mm. 

Základní parametry soutěže:

 • Časový limit: 3 minuty
 • Maximální váha robota: není omezena
 • Maximální rozměry robota: půdorys max. 25×25 cm, výška neomezena
 • Rozměry bludiště: 140×100 cm

5. Převozník nákladu

Účelem této soutěže je převoz nákladu (ping pongových míčků) od zásobníku ke krabici, kde dojde k vyložení. Robot se pohybuje autonomně a orientuje pomocí černé čáry (15 mm široká elektrikářská páska), která je na bílém podkladu hrací plochy (sololaková deska). Náklad se nabírá v zásobníku pomocí stisku tlačítka a je vykládán na druhém konci čáry do krabice. Krabice má rozměr 24×20×9,5 cm a na její horní hraně je otvor o rozměru 9,5×9,5 cm, do kterého jsou míčky umístěny. 

Základní parametry soutěže:

 • Časový limit: 3 minuty
 • Rozměry hrací plochy: 140×200 cm
 • Maximální váha robota: není omezena
 • Maximální rozměry robota: půdorys max. 25×25 cm, výška neomezena

 

Videa z předchozích ročníků

 1. Účastníci Robogames trénovali na soutěž
 2. Robogames se skládají ze 3 soutěží. První je Robosumo - souboj robotů. Tady je převážení a přeměření účastníků...Více informací o soutěži na http://robogames.utb.cz
 3. První z disciplín je Robosumo
 4. Druhou disciplínou je jízda po čáře na rychlost...

 

 

 

Hodnocení článku: