Jste zde

Program Edison, opuštěný projekt

Indiánské přísloví kmene Dakotů bylo: Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni. Očividný trend zániku jsem si tenkrát nechtěl připustit a věnoval jsem kdysi neúměrné množství energie programu, který byl v posledním tažení. Ale stále si lze na stránkách Designsoft stáhnout jeho trial verzi.

Vývoj programu byl před deseti lety ukončen. A myslím si, že je to opravdu škoda. Základem programu je očesaná a velmi zpomalená verze TinaPro6 s grafickou nástavbou. V jednoduchém grafickém 3D prostředí lze sestavovat vrabčí hnízdo zapojení v levé části obrazovky a vpravo se současně vykresluje schéma. Vlastní simulace se spustí podobně jako v programu Electronics Workbench tlačítkem a pak proběhne současná interaktivní simulace zapojení v levé i v pravé části obrazovky.

Přišlo mi to tenkrát dokonalé s velmi názornou vazbou mezi malůvkami součástek na stole  schématem zapojení. Navíc firma neškudlila a nechala v programu rozsáhlé knihovny. Opravdu mi přišla názorná třeba kontrola proudového (statického) zesilovacího činitele tranzistoru.

Já se číslicové technice nevěnuji, ale v programu bylo možné simulovat i základní logické obvody. Bylo to opravdu názorné. Logická jednička znamená připojení na napájecí napětí, logická nula na zem a výsledek byl dán logickou funkcí obvodu.

Pokud se dobře pamatuji, tak reproduktor využíval zvukovou kartu a hrál. V následujícím zapojení by asi zahrál obálku signálu. Po kliknutí na obrazovku osciloskopu se zpřístupní klasické simulační okno programu TinaPro i s možností kurzorového odečítání.

Kromě vrabčího hnízda bylo možné součástky zapojovat do přehlednějších kontaktních polí různých velikostí.

A v původní demoverzi byla dostupná i symbolická analýza, tj. ukázalo by to vzorec pro napětí na spodním odporu děliče (formula). V aktuální trial verzi už je sice analýza zablokovaná, ale zůstala alespoň semisymbolická analýza s dosazením hodnot součástek do vzorce.

Vzorec (formula) šel vyvolat i při simulaci frekvenčních charakteristik. Simulace byla omezena pouze na velikost přenosu v decibelech a nevykreslovala se fázová charakteristika.

A názorné bylo třeba i procvičení základních zapojení vypínačů pro klasickou domovní instalaci, protože žárovka reagovala na cvakání schodišťáků.

Neposoudím, zda následující zapojení dělá to co má dělat, ale je z něj zřejmé, že program má opravdu základ v programu TinaPro. Netlist makra ale otevřít nejde. A v ostré verzi Edisona šlo i uložit schema zapojení a to pak následně otevřít pro důkladnější simulaci v programu TinaPro..

Program byl koncipován pro podporu výuky elektrotechniky a fyziky. Takže se v něm objevily i předpřipravené experimenty a úlohy k řešení. Samozřejmě dokonalé to nebylo, ale jako celek se mi to tenkrát opravdu líbilo. Nejvíc mi na tom vadila neuvěřitelná pomalost programu, jako by programátoři ke každé instrukci programu přidali ještě čekací smyčku. Výkonnější počítač proto simulaci nezrychlí.

Kdysi jsem o programu napsal v časopise KTE, jehož čísla ve formátu pdf se stále dají na internetu dohledat. A někde mám k programu Edison vypracován velký soubor příkladů, protože se uvažovalo, že se program využije pro cvičení v rámci výuky elektrotechniky. Cvičení se nakonec nerealizovalo a program se přestal vyvíjet. Takže to tenkrát byla opravdu sázka na mrtvého koně. Nějaké náznaky 3D součástek měl pak i program TinaPro, ale i tam to myslím skončilo. Myslím, že je škoda, že tenhle program skončil.

Myšák tentokrát soudí, že tohle je spíš pro děti a program se pro jeho vážnou práci nehodí. A má samozřejmě pravdu.

Hodnocení článku: