Jste zde

Příklady pro výuku elektrotechniky v programu Edison

Na počátku tohoto seriálu byla sázka s kamarádem, že dokáži napsat jeden článek denně, dokud se situace trochu neznormalizuje a nebudu se moci vrátit do normální práce. Ukázalo se to mnohem těžší, než jsem si myslel. A po této zkušenosti novinářům jejich práci nezávidím.

Na závěr jsem se přinutil prohrabat stará cédéčka a harddisky a z hlubin digitálního zapomnění vydoloval nějakou verzi textu, který jsem kdysi chtěl použít pro výuku. A je myslím škoda, aby to úplně zapadlo, když mi to kdysi dalo tolik práce. K textu je sedmdesát příkladů z elektrotechniky a elektroniky a i dnes se dají v demoverzi programu Edison otevřít a spustit. Text je ve formátu pdf a příklady pro spuštění jsou k dispozici pod článkem (*.ecir). Program měl opravdu hrající reproduktor, takže začneme klavírem.

Na úvod byly jednoduché obvody jako je třeba analogie závaží při vážení na klasických vahách. A pak následovala dvojková soustava váhových odporů.

Pak jsem pokračoval přes základní elektrotechnické zákony a řešení jednoduchých obvodů.

A oba Kirchhoffovy zákony jsem ilustroval i v zapojení s tranzistory.

Občas jsem si tenkrát vypomohl i programem TinaPro, protože věci v Edisonovi nešlo všechno zrealizovat.

V textu jsou příklady na frekvenční závislosti impedancí. Ostrá verze uměla symbolickou analýzu a tedy i vztahy pro impedance i vypsala.

A následovaly samozřejmě filtrační RC články. A opravdu jde simulace i dnes v demoverzi spustit tlačítkem RUN v 3D okně programu.

Protože nabíjení a vybíjení kondenzátoru je základem velké části elektronických zapojení, nemohly chybět ani přechodové děje.

Moc pěkně byla v programu realizovaná animace cvakajícího relátka, dokonce to po chvíli nastavování šlo naladit do astabilního klopného obvodu s relé.

Program samozřejmě zvládal odsimulovat i zesilovače. A reproduktor jako výstup při simulaci mohl multimediálně pištět.

Simulace byla sice k zoufalosti pomalá, ale program zvládl i složitější zapojení.

S operačními zesilovači šel třeba zrealizovat i lineární usměrňovač. A na kontaktním poli vypadala zapojení docela pěkně.

A dokonce šel rozkmitat i RC oscilátor s nelineární zpětnou vazbou a to zrovna není jednoduchá simulační úloha

Text, co jsem na disku našel asi není kompletní verze, protože chybí napájecí zdroje. Ale pro ilustraci, kolik zbytečného úsilí jsem kdysi vynaložil, to myslím stačí. Třeba se část z mé sázky na mrtvého koně bude někomu hodit alespoň jako inspirace.

No a na závěr bych přidal ještě odkrytovaný Avomet (přesněji DU10) pro porovnání provedení kontaktů přepínače rozsahů v provedení Metry Blansko. Stejně bývaly řešeny odporové dekády.

A jako doplnění minulého článku jsem při prohrabávání dat našel video principu tyristorové regulace. Tento triakový regulátor byl použit pro regulaci jasu žárovky při bezdrátovém snímání proudu.

A na úplný závěr přiložím společné foto. Kocourovi Myšákovi home office vyhovuje už šestnáct let. Mně vadí i pár týdnů. Všimněte si, že kočka má nejteplejší očí. Já naopak (brýle).

Přílohy: 
PřílohaVelikost
Package icon ecir-files.zip1.76 MB
PDF icon simulaceedison.pdf13.1 MB
Hodnocení článku: