Jste zde

EBEC zná své vítěze

Vítězi celoevropské inženýrské soutěže EBEC 2017 se staly v obou soutěžních kategoriích týmy studentů z Rumunska. Týdenní inženýrskou soutěž poprvé hostilo Vysoké učení technické v Brně, kam se začátkem srpna vydalo 120 nejlepších evropských inženýrů, aby na Fakultě podnikatelské strávili desítky hodin týmovou prací na reálných zadáních.

European BEST Engineering Comeptition (EBEC) je mezinárodní soutěž, do které se v prvních regionálních kolech přihlásilo po celé Evropě cca 6 500 studentů, nejen z technických univerzit. Do moravské metropole se pak probojovalo 120 těch nejlepších. V kategorii Team Design, která je více praktická, museli soutěžící navrhnout a zkonstruovat malé robotické vozidlo podle zadání Škoda Auto, nebo vymyslet a na 3D tiskárně vytisknout nové modely automobilových střešních nosičů. Vítězem kategorie se stal rumunský tým studentů Universitatea Tehnica Cluj-Napoca. Druhé místo si z Brna odváží Turecko a třetí příčka náleží Švédům.

V kategorii Case Study, což je více teoretická případová studie, museli soutěžící hledat řešení pro Evropský patentový úřad nebo Statutární město Brno, které chtělo navrhnout systém čidel a senzorů pro brněnské výstaviště. Také zadání dalších dvou komerčních společností bylo zaměřené na řešení energetické soběstačnosti, které se stále častěji skloňuje při budování tzv. chytrých měst. Po rumunském týmu z univerzity Politehnica University of Bucharest se na druhém místě umístil tým ze Španělska následovaný Portugalskem na třetí příčce.

---
Soutěž EBEC je celkem tříkolová. Nejdřív se technici utkají v lokálním kole. Vítězové pak postupují do regionálního kola, což je pro nás středoevropské kolo, které se letos uskutečnilo v Maďarsku. Nejlepší týmy se pak dostanou až do samotného finále, tzv. Final round of EBEC, o jehož organizaci se každoročně uchází mnoho poboček studentské organizace BEST. V letošním roce se nám podařilo konečně uspět a získat tak tuto prestižní mezinárodní soutěž pro Brno. Inženýrská soutěž EBEC dává studentům možnost vyzkoušet si práci v týmu při řešení konkrétních technických úloh. Soutěží se přitom ve dvou kategoriích: teoretické Case Study a více praktické kategorii Team Design. Loni například studenti museli vymyslet prototyp na odstraňování min, nebo sestrojit montážní linku na křehké předměty s možností použití 3D tiskárny. Jindy zase hledali obranné řešení proti novodobým pirátům. Většina zadání je vypracovaná ve spolupráci s renomovanými firmami.

 

Studenti vždy dostanou zadaný úkol a následně mají na práci jeden den v případě Case Study a dva dny v případě Team Design. Používat mohou jen omezené nástroje a poměrně primitivní materiál. Loni si například museli vystačit s papírovou lepenkou, provázky či lepidlem. Nejvíc si studenti pochvalují možnost vyzkoušet v praxi to, co zatím znají jen z přednášek a výpočtů. Navíc mohou porovnat své schopnosti se studenty technických škol z celé Evropy.

Přípravy na celoevropské finále v Brně probíhají téměř celý rok, na organizaci se přitom podílí zhruba padesátka dobrovolníků. Akci pořádá studentský spolek BEST Brno, který vznikl v roce 2005 s cílem pomáhat studentům VUT zábavnou formou rozvinout své technické dovednosti. Organizace BEST (Board od European Students od Technology) je studentská nezisková organizace, která má v současnosti více jak 90 poboček v 33 zemích Evropy a celkem eviduje cca 3 300 členů. Její tradice sahá až do roku 1989 a počet jejích členů od té doby neustále roste. Kromě Brna je BEST v České republice zastoupen ještě v Praze.

Kontakty

 

Pozvánka na EBEC Final 2017 do Brna

 

Video z EBEC Final 2016 v srbském Bělehradě, kde loni získali druhé místo v kategorii Team Design studenti VUT

 

Hodnocení článku: