Jste zde

Astro Pi Challenge startuje

I letošní rok připravila Evropská kosmická agentura ESA soutěž Astro Pi. Zatímco junioři mohou na vesmírnou stanici poslat svůj vzkaz, studenti středních škol mají prostor pro vědecký experiment.

Některé soutěže a projekty mají to štěstí, že jsou od základu vymyšlené tak, že se jich koronavirová omezení téměř netýkají. Astro Pi Challenge agentury ESA a Raspberry Foundation mezi ně rozhodně patří. Projekt se odevzdává v datové formě a jeho vyhodnocení probíhá v dostatečné sociální distanci, která je v případě úspěšně postupujících úctyhodná. Jejich projekt se rozběhne na Raspberry PI na mezinárodní vesmírné stanici, tedy zhruba 400 km od země. Mezilehlý prostor pro jistotu vyplňuje vakuum, takže se zdá, že soutěž nic neohrozí. 
Zadání je i letos velmi volné, může jít o zkoumání života ve vesmíru nebo zkoumání života na zemi. K dispozici jsou přitom omezené zdroje senzorů a kamer, protože posádka mezinárodní vesmírné stanice nejsou pokusní králíci.

Že účast stojí za zvážení, ukazuje i letošní úspěch týmu SPŠE a VOŠ Pardubice, zaměřený na zkoumání úbytku vegetace na zemi.

https://astro-pi.org/ 
https://www.raspberrypi.org/blog/winners-astro-pi-mission-space-lab-2019-20/

 

Hodnocení článku: