Jste zde

VUT a ČVUT nabídnou nový studijní obor průmyslu 4.0

VUT a ČVUT připraví společný doktorský studijní program, na kterém se budou podílet fakulty a výzkumná centra obou největších českých technických univerzit. Ten bude určen především uchazečům přímo z průmyslu.

Jedním z aktuálních problémů je nedostatek vedoucích odborníků schopných zvládnout složitost Průmyslu 4.0 v celé jeho šíři. VUT a ČVUT proto připraví společný doktorský studijní program, na kterém se budou podílet fakulty a výzkumná centra obou největších českých technických univerzit. Ten bude určen především uchazečům přímo z průmyslu a přednášky budou vedeny v anglickém jazyce. Do nového programu se budou moci zájemci hlásit po udělení akreditace, což by mohlo být koncem roku 2018.

Na setkání v novobarokní aule rektorátu VUT v centru Brna dorazily desítky zástupců jihomoravských firem.„Výstupy z dnešního setkání budou diskutovány s Výborem pro Průmysl 4.0, který vznikl z rozhodnutí české vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně připravuje výzvu se zaměřením na Průmysl 4.0 tak, aby požadavky vzešly přímo z praxe a aby bylo možné výzvu zveřejnit v září letošního roku. Výzva počítá s alokací zhruba půl miliardy korun.

Na seminář k Průmyslu 4.0 se představil i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, který buduje první velký český testbed na ČVUT a je připraven pomoci vytvořit podobnou testovací laboratoř i v Brně. V oblastech spojovaných s Průmyslem 4.0 mohou výzkumná centra VUT nabídnout spolupráci menším i středním průmyslovým podnikům v oblasti vývoje strojírenských technologií, robotiky, virtuální a rozšířené reality, simulace a modelování reálných procesů, automatizace nebo zabezpečení dat. Seminář byl zakončený diskuzí průmyslových partnerů s čelními představiteli ministerstva průmyslu, Jihomoravského kraje, města Brna a dvou největších tuzemských technických univerzit.

Hodnocení článku: