Jste zde

O mladé informatiky je na pracovním trhu zájem, na ty nejlepší upozorní soutěž IT SPY

V pořadí 12. ročník soutěže IT SPY, jenž má za cíl najít nejlepší diplomové práce v oblasti informačních technologií, proběhne v atmosféře druhého roku s nemocí covid-19. Přestože se toho změnilo hodně, tak poptávka po IT specialistech rozhodně neklesla.

Ostatně šlo o obor, kterému se dařilo i v době opakovaných lockdownů. Dříve nastartovaný proces digitalizace ve firmách během koronavirových omezení pouze akceleroval a firmy by uvítaly ještě více specialistů, zejména v některých oblastech jako je například softwarové inženýrství. Zvýšený zájem o studium IT oborů hlásí i vysoké školy, jejichž studenti se účastní soutěže IT SPY. Přestože technické obory byly zejména dříve vnímané jako obtížnější, tak v posledních letech zřejmě i s vidinou jistého uplatnění na pracovním trhu roste dle ohlasů z českých i slovenských vysokých škol počet přihlášek na IT obory o 5-10 % každý rok. Dlouhodobý zájem o IT odborníky potvrzuje i společnost Profinit, spolupořadatel soutěže IT SPY, ve které tvoří absolventi či odborníci s krátkou praxí až 50 % nově přijatých kolegů. 
Řada vysokých škol úzce spolupracuje s předními firmami, které zajišťují pro studenty stáže, odborné kurzy nebo poskytují témata pro semestrální i závěrečné práce. Fakulta informačních technologií na ČVUT v Praze disponuje samostatným oddělením pro spolupráci s průmyslem. Studenti mohou pracovat na zadáních semestrálních i závěrečných od firem prostřednictvím Portálu spolupráce s průmyslem, kam je zapojeno více než 220 firem. Úzká spolupráce mezi vysokými školami a partnerskými firmami umožňuje školám získávat zpětnou vazbu a mapovat potřeby IT trhu, kterým školy přizpůsobují své studijní programy a nabídku předmětů i dalších aktivit. Ústav informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Slezské univerzity, například nabízí studentům příležitost absolvovat kurzy zaměřené na kyberbezpečnost a IoT, či získat prestižní produktové certifikáty.

   

„Tlak na digitalizaci ve firmách se v souvislosti s koronavirem jen zesílil a naši zákazníci poptávají stále větší množství IT služeb. Nám se jako špičkovému českému software house daří i díky této situaci růst a neustále hledáme nové posily i mezi absolventy fakult se zaměřením například na softwarové inženýrství, computer science, machine learning. S některými studenty spolupracujeme již během jejich studia, ať už v rámci výuky nebo jako garanti jejich studentských projektů a závěrečných prací. I proto u nás každý rok nastartuje svou kariéru celá řada čerstvých absolventů. Věřím, že se o ty nejlepší, na které může upozornit soutěž IT SPY, popereme s ostatními IT firmami i letos,“ říká Bohumír Zoubek ze společnosti Profinit, která spolupořádá soutěž IT SPY. Profinit každoročně přijme několik desítek nových IT specialistů, zhruba polovinu z nových kolegů tvoří absolventi a oborníci s praxí kratší než dva roky. Odbornou spolupráci s vysokými školami pak považuje firma za jeden z nejlepších způsobů, jak se podílet na vývoji nových technologií a postupů, které ženou celý IT svět kupředu.

Studium IT oborů pak každoročně úspěšně zakončí na českých a slovenských vysokých školách několik tisíc studentů, ty nejlepší diplomové práce z oblasti IT hledá soutěž IT SPY. Studenti mohou diplomové práce přihlašovat do soutěže prostřednictvím ambasadorů svých vysokých škol až do září 2021. Z až 2000 přihlášených prací ambasadoři z celkem 14 českých a slovenských vysokých škol každoročně vybírají nejlepší práce, následně akademická odborná porota vyhodnotí nejprve finalisty a následně během prosincového finále oznámí vítěze. „Přestože je náš obor primárně virtuální, tak pevně věřím, že se již letos vrátíme ke klasického konceptu finále, kde se v prosinci budou moci osobně setkat finalisté s porotci. Ve finále vybíráme nejlepší práci z těch finálových, avšak pozornost si zaslouží všichni finalisté a budeme rádi, pokud si budou moci užít tento slavnostní okamžik. Finálové práce bývají velmi inspirativní a každoročně se na ně velmi těším,“ říká docent Jiří Vokřínek, z Fakulty elektrotechnické na ČVUT, který se letos stal předsedou poroty soutěže IT SPY.   

www.itspy.cz www.itspy.sk.

Hodnocení článku: