Jste zde

Honeywell rošiřuje vývojové centrum v Brně o bezdozvukovou komoru

Společnost Honeywell otevírá v Brně novou akustickou bezdozvukovou komoru. Nově vybudovaná akustická komora, která je v mnoha ohledech v České republice jedinečná. Univerzální akustické pracoviště je určené k měření hluku velmi tichých dějů jako je proudění kapalin a plynů nebo hlukových dějů spojených s mechanickou činností.  Akustické parametry této bezdozvukové komory jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

Bezdozvuková komora je společným projektem vývojových pracovníků CPIT EHAKL (Experimentální hluková a klimatizační laboratoř) Vysoké školy báňské a odborníků ze společnosti Honeywell.  Bezdozvuková komora je naprosto nezbytná pro posuzování účinků nežádoucího hluku. Dnes, kdy se limity hlučnosti stávají stále důležitější pro používání různých zařízení v obytných prostorech či jiných, na hluk citlivých prostorech nemocnic nebo hotelů, je přesné měření hluku vestavěných zařízení nevyhnutelné. V některých případech se tak může stat, že jinak funkčně zcela bezvadné zařízení musí být pro nadměrnou hlučnost z provozu vyloučeno. Komoru lze však využívat i pro pro posuzování akustického vyzařování reproduktorů nebo naopak citlivosti mikrofonů v různých směrech, případně pro identifikaci lokalizace zdroje hluku uvnitř zařízení metodou akustické holografie.


Komora je unikátní jak dosaženými technickými parametry, tak i svou koncepcí multifunkčního pracoviště podporujícího akustická měření široké škály produktů a zařízení za provozu při zachování vysokého komfortu obsluhy a efektivity práce. Do komory lze v případech, kdy je to nutné,  přivádět vodu, stlačený vzduch, poskytovat datové, signálové a silové spojení, a naopak odvádět teplo vznikající při provozu zařízení uvnitř komory.  


Běžný hovor v akustické komoře je charaktaristický ztrátou ozvěny, která je přirozená pro pobyt v běžném vnitřním prostředí a výrazným způsobem napomáhá k prostorové orientaci. Absence dozvuku v prostředí komory částečně ”zmate” rovnovážné ústrojí člověka, což způsobuje zejména v prvních chvílích pobytu v akustické komoře velmi zvláštní pocit. Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu, v němž se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz a ovlinění probíhajícího měření. Pro stavbu nové komory bylo spotřebováno bezmála 10 000 absorpčních klínů, jejichž objem pro zajímavost představuje dva plně naložené kamiony.

Bezdozvuková komora poskytuje prostředí, ve kterém nedochází k odrazům od stěn, což je důležité pro správné a porovnatelné vyhodnocení měřených akustických veličin. Je to akusticky podobné prostředí jako na veliké louce, kde nejsou žádné předměty, od kterých by se mohla vracet ozvěna. 

V komoře zažívá člověk zvláštní pocit způsobený rozporem mezi tím, co vidí a slyší. Běžnou reakcí na zvuk je ozvěna, která se zde nedostavuje. V komoře je navíc velmi ticho – mluvíme o hluku pozadí, který je v případě této komory pod prahem slyšení. Lze ho změřit citlivými mikrofony, ale není již zachytitelný lidským sluchem. Můžete tedy slyšet vlastní dech, či tlukot vlastního srdce. Toho je dosaženo umístěním komory na pružně uložený základ, který brání přenosu vibrací z okolní podlahy a dvojitou stěnou komory. 

 

Důležité technické údaje bezodrazové komory:

  •  frekvenční rozsah 50 .. 10 000 Hz,
  •  hladina hluku v pozadí -5 dBA,
  •  vnitřní rozměry 5 x 5 x 3 m,
  •  komora je klimatizovaná (5 kW chlazení)

 

Možnosti měření v bezodrazové komoře:

  •  hlučnost komponent různých produktů, např. ultrazvukových zvlhčovačů, aktuátorů, kapalinových a plynových ventilů, ventilátorů atd.,.,
  •  optimalizace zástavby mikrofonu mimo jiné i pro zařízení s rozpoznáváním hlasu,
  •  možnost ověření různých charakteristik záznamu zvuku a hlasu pořízených v prostředí s velmi nízkým okolním šumem,
  •  nahrávky hlasu pro implementaci a otestování algoritmů rozpoznávání hlasu s definovanou úrovní a charakterem šumu
  •  optimalizace chráničů sluchu
Hodnocení článku: