Jste zde

Astro Pi Mission Space Lab 2022/23: flight status pro 25 českých týmů

Z 294 školních týmů, jejichž projekt bude spuštěn na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v dubnu, je 25 z Česka. Letošní ročník programu tak bude pro české studenty určitě úspěšný.

Mission Space Lab je součástí European Astro Pi Challenge, vzdělávacího projektu ESA ve spolupráci s nadací Raspberry Pi Foundation. Nabízí srtudentům příležitost provádět vědecké výzkumy ve vesmíru psaním počítačových programů, které běží na počítačích Raspberry Pi na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Pro účast v Mission Space Lab si zejména týmy středních škol vybírají si mezi dvěma tématy pro své experimenty, zkoumající buď život ve vesmíru nebo život na zemi. V první fázi do soutěže posílají své nápady na experimenty a ve druhé fázi píší programy v Pythonu pro počítače Astro Pi na palubě ISS. Nové jednotky, které jsou na ISS od konce roku 2021 nabízí také akcelerátor strojového učení. 

Do první fáze přihlásilo své projekty 771 týmů, takže dosažení „flight statusu“, tedy potvrzení spuštění programu na ISS je pro postupující týmy obrovským úspěchem. Z 294 týmů, kterým byl udělen letový status, 134 využívá ve svých experimentech možnosti strojového učení. 294 týmů s letovým statusem reprezentuje 1245 mladých lidí. 34% členů týmu jsou dívky a průměrný věk účastníků je 15 let. Týmy pochází z 21 zemí; Itálie má nejvíce týmů, které postupují do další fáze (48), těsně následované Španělskem (37), Spojeným královstvím (34), Řeckem (25) a Českou republikou (25).

Týmy mohou použít Astro Pi ke zkoumání života uvnitř modulu ESA Columbus na ISS napsáním programu pro detekci věcí pomocí alespoň jednoho ze senzorů Astro Pi. To může zahrnovat například barvu a intenzitu světla v modulu nebo teplotu a vlhkost.

Mark II Astro Pis na ISS

Letového statusu dosáhlo 81 týmů, které vytvořily experimenty , zkoumající život ve vesmíru. Zaměřují se například na to,  jak je vnímáno magnetické pole Země na ISS, jaké podmínky prostředí astronauti zažívají ve srovnání s těmi na Zemi přímo pod ISS na její oběžné dráze, nebo zda by kabina mohla být vhodná pro jiné formy života, jako jsou rostliny nebo bakterie.

V tématu život na Zemi týmy zkoumají rysy na zemském povrchu pomocí kamer na Astro Pi, které jsou umístěny tak, aby sledovaly Zemi z okna na ISS.

Astro Pi VIS v okně na ISS

V letošním roce bude Astro Pis umístěn v Window Observational Research Facility (WORF), což je větší než okno, ve kterém byly umístěny počítače v předchozích letech. To znamená, že týmy, které provádějí experimenty, mohou pořizovat lepší snímky. Tuto možnost využije 206 týmů. Díky vylepšenému hardwaru Astro Pi se již druhý rok mohou týmy rozhodnout, zda budou fotografovat ve viditelném nebo infračerveném světle. Týmy, které provádějí experimenty s využitím IR fotografie, se rozhodly prozkoumat témata, jako je zdraví rostlin v různých regionech, účinky odlesňování a desertifikace. Týmy, které sbírají fotografie ve viditelném světle, se rozhodly navrhnout experimenty analyzující mraky v různých oblastech, změny barvy oceánu, rychlost ISS a klasifikaci biomů (např. poušť, les, pastviny, mokřady).

Každý z letošních  příspěvků prošel řadou testů, aby se zajistilo, že splňuje pravidla výzvy, splňuje bezpečnostní požadavky ISS a může běžet bez chyb na Astro Pi. ESA provádí testy programů týmů Mission Space Lab na řadě přesných replik Astro Pi, včetně závěrečného testu pro spuštění každého experimentu v celém tříhodinovém cyklu. Reálné spuštění 294 experimentů, které získaly status letu, bude trvat více než 5 týdnů.

Gratulujeme všem úspěšným týmům a těšíme se na letošní výsledky.

https://astro-pi.org/ 
https://www.raspberrypi.org/

Hodnocení článku: