Program Astro Pi Challenge, připravila ESA ve spolupráci s Raspberry Pi foundation. Jak je u ESA obvyklé, k dispozici budou hned dvě různé úrovně programu, tak, aby poskytl prostor pro nadšení, ale také pro skutečné experimenty. V obou případech se ovšem účastníkům dostane dost velké výsady: Jejich program bude spuštěn na Raspberry Pi přímo na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS.
Mission Zero pošle vzkaz
Týmy napíší jednoduchý program, který astronautům na palubě zobrazí zprávu. Není potřeba žádné zvláštní vybavení ani znalosti programování a všichni účastníci, kteří dodrží pravidla, mají zaručené, že jejich program poběží ve vesmíru. Všichni dostanou také certifikát s přesnou polohou ISS v okamžiku, kdy na ní byl program spuštěn! Do Mission Zero se mohou zapojit školní týmy žáků do 14 let pod vedením učitele nebo mentora.
Mission space Lab: prostor experiment
Pokročilejší studenti (až do 19 let) mají možnost zabojovat o účast v pokročilém programu Mission Space Lab a navrhnout vlastní experiment. Pro nejzajímavější návrhy dá ESA k dispozici kity Astro Pi, kde bude možné program před odevzdáním odladit. V dubnu 2020 potom komise pozemšťanů vybere projekty, které se vydají do vesmíru. Tím ale experiment nekončí. Účastník dostane svá data, která bude moci vyhodnotit.